Zajímavosti z kraje

Nově revitalizovaný rybník v Přerově nad Labem ožil rybkami z pražské ZOO

Tým Zoo Praha v pátek vypustil karasy obecné do nově revitalizovaného Salvátorského rybníka v Přerově nad Labem. Zoo tak zahájila reintrodukci této téměř vyhynulé ryby mimo území hlavního města.

„Karas obecný byl kdysi běžnou rybou návesních rybníků a tůní. V důsledku ztráty přirozeného prostředí a konkurence zavlečeného karase stříbřitého je u nás dnes na pokraji vyhynutí,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Po úspěšném vypouštění malých karasů odchovaných v Zoo Praha do rybníka v pražské Vinoři loni na podzim jsme dnes započali jeho návrat do vod mimo hlavní město.“

Hvězdy ZOO v Boleslavi! Koncert, soutěže i autogramiáda již v neděli

 

Udržet charakter takového místa je nadále klíčové i pro jeho celkovou biodiverzitu. Karasové obecní by se v tamním rybníku měli množit po boku hned několika druhů ohrožených obojživelníků. Bez komerčně chovaných druhů ryb totiž zachová nádrž svou ekologickou hodnotu a biotop se tak přiblíží původní české tůni.

Nevypouštět kapry

„Považuji to za opravdu zásadní počin, který rybníku v Přerově nad Labem zajistí nevídanou kvalitu vody. Aby to vydrželo je však žádoucí, aby lidé do tamní vody nevypouštěli například okrasné ryby či vánoční kapry, kteří by mohli rovnováhu nového ekosystému narušit,“ apelovala na místě náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Jana Komrsková.

Právě nacházet vhodné lokality s hojnou vegetací a především absencí druhů ryb, které by ji narušovaly, je pro vysazení karasů stěžejní. Významnou roli ve výběru místa sehrálo tentokrát Sdružení místních samospráv ČR a jejich databáze vodních ploch. „Jsem ráda, že Sdružení místních samospráv pomohlo najít vhodné rybníky pro záchranu tohoto druhu karasů a podílí se na takto důležitém projektu se Zoo Praha,“ říká předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková.

Ezo Zubejda a česká Carrie Bradshaw? Film Život pro samouky mile překvapil

 

Salvátorský rybník v Přerově nad Labem prošel pod taktovkou tamního starosty Jiřího Beneše s přispěním Středočeského kraje rozsáhlou revitalizací. Obstarat vhodné karasy obecné z původní labské linie, která je geneticky vhodná pro reintrodukci, rozmnožit je a připravit na vypouštění je rovněž výsledkem mnohaleté práce řady institucí.

Dvojnásobná radost

„Dnešní otevření obnoveného rybníka v Přerově nad Labem mne netěší jen proto, že vracíme do přírody karase obecného. Moje radost je dvojnásobná. Důvod? Spolupráce obce, Zoo Praha, Akademie věd ČR, ČZU, Českého rybářského svazu a mnoha dalších lidí. Tedy spolupráce a propojení umu a zájmu vždy přináší výborné výsledky. Karasovi obecnému přeji, aby se mu ve volné přírodě dařilo, a lidem, kteří to vše realizovali, přeji další úspěšné projekty,“ sdělila na místě první místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Věra Kovářová.

In situ projekty Zoo Praha pomáhají na pěti světadílech. Vedle proslulého návratu koní Převalského do Mongolska či projektu Toulavý autobus, který pomáhá chránit gorily či luskouny ve střední Africe, se snažení pražské zoo soustředí i na ochranu biodiverzity v Česku. Vedle karase obecného jde například o projekt na podporu populace ještěrky zelené, užovky podplamaté či několika druhů motýlů. Více informací o všech těchto projektech naleznete přehledně v nové brožuře, která je zdarma ke stažení: https://www.zoopraha.cz/vse-o-zoo/press/presskity/14156-in-situ-projekty-zoo-praha-2023

20230609_155114

Obrázek 1 z 42

Související obrázky:

Napsat komentář