TechnologieVědaVesmír

Může být na Venuši život? Vědci věří, že ano!

Objev prezentovaný mezinárodním týmem astronomů v září minulého roku může mít opravdu velmi zásadní význam. Jedná se o výskyt stop plynu fosfanu, a to přímo v atmosféře planety Venuše. Pro běžného člověka tato informace zní nezajímavě, nicméně v sobě nese velký potenciál.

Proč je objev fosfanu tak zajímavý?

Fosfan je sloučenina fosforu v plynném skupenství, která na Zemi vzniká pouze jako produkt mikroorganismů v prostředí chudém na kyslík, případně při průmyslových procesech. Díky tomu vede vědce k úvahám o možném výskytu jednoduchých forem života přímo v oblacích planety Venuše. Atmosféra planety by mohla být pro život, například mikroorganismů jak je známe, mnohem příznivější než její rozžhavený povrch.

Je čas upřednostnit Venuši

Tuto větu pronesl šéf NASA, Jim Bridenstine. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nyní zvažuje vědecké mise zaměřené právě na hledání života na Venuši. Jednou z nich je mise s označením DAVINCI+, která se dostala do užšího výběru pro start. Má za úkol vyslat do atmosféry Venuše sondu, která má předpoklady pro hledání případného života v atmosféře planety.  

 

Možností je více

Nicméně je potřeba zdůraznit, že se jedná stále pouze o hypotézu, a v podstatě i přání, vědecké komunity. Fosfan může také vznikat jako reakce fosfidu v meteoroidech s kyselinou sírovou, kterou povrch planety Venuše obsahuje ve velkém množství. Nález tedy může být pouze následkem nedávného střetu s větším tělesem.

Nález i mikrobiologického života na Venuši, některém z měsíců planety Jupiter, Marsu, nebo kdekoliv jinde, by znamenal, že ve vesmíru opravdu nejsme sami a kdo ví, mohl by to být opravdu velký krok k dalším velkým vesmírným objevům.

Umělecká představa Venuše

Související obrázky:

Napsat komentář