TechnologieVesmír

Na co se můžeme těšit v roce 2021 na hvězdné obloze?

 

Již od nepaměti fascinuje člověka noční nebe a pohled do blízkého vesmíru. I v tomto roce se na obloze budou dát pozorovat zajímavé úkazy, které stojí za to vidět. Přinášíme vám přehled těch nejzajímavějších nebeských událostí, na které se můžete v roce 2021 připravit.

 

Leden

  • Počátkem ledna bylo možné pozorovat meteorický roj Kvadrantid, tvořených prachem Halleyovy komety, kdy bylo viditelných až 120 meteorů za hodinu.
  • Druhý lednový den se planeta Země nacházela nejblíže Slunci v tomto roce. Letošní nejmenší vzdálenost ke Slunci byla 147 093 159 kilometrů. Blíže ke Slunci se ocitneme až v roce 2032, a to o 1519 kilometrů.

 

Únor

  • Sonda Perseverance a létající dron Ingenuity

Nejedná se sice o pozorovatelný úkaz, nicméně tato akce NASA je natolik zásadní, že si zde určitě zaslouží být zmíněna. Jedná se o sondu a první létající zařízení na jiné planetě. Misí sondy je hledat známky života na Marsu, který mohl být na planetě v minulosti. Létající dron bude mapovat oblast. Určitě se k ní vrátíme později s dalšími informacemi.

 

Březen

  • Planetka Vesta

Vesta je největším asteroidem mezi Marsem a Jupiterem a byla objevena v roce 1807 jako čtvrté těleso mezi těmito planetami. Bude dobře viditelná i malým dalekohledem ve směru souhvězdí Lva a to 4. března v 19 hodin.

  • Jupiter a Saturn

V ranních hodinách bude v březnu poslední možnost pozorovat tyto planety pospolu, než se jejich cesty na 20 let rozejdou.

 

Duben

  • Výročí prvního letu člověka do vesmíru

Přesně před 60 lety byl do vesmíru vyslán první člověk. Nebyl jím nikdo jiný, než Jurij Gagarin v kosmické lodi Vostok 1. Planetu zemi obletěl 12. dubna 1961 a to ve výšce 100 kilometrů nad povrchem Země. Což je takzvaná Karmánova hranice, všeobecně přijímaná hranice mezi zemskou atmosférou a kosmickým prostorem. 

 

  • Superúplněk

27. dubna bude možné pozorovat tento úkaz. Úplněk nastane v 5:32, a o necelých 11 hodin později se ocitne v takzvaném přízemí, tedy nejblíže Zemi. Pro nás bohužel nebude tak jasně viditelný, protože se v nejnižší poloze ocitne ve dne, naopak na západní polokouli bude viditelný velmi jasně.

 

Květen

  • Meteorický roj Éta Akvaridy

Od ranních hodin 6. května až do 11. května bude možné pozorovat roj meteorů o síle přibližně 50 meteorů za hodinu. Opět se jedná o prach Halleyovy komety.

  • Merkur a konjukce těles

17. května se Merkur objeví v nejlepší poloze pro jeho pozorování v první polovině roku. Nicméně období viditelnosti Merkuru trvá od konce dubna po 25. květen. Mezi 13. a 15. květnem bude možné pozorovat hromadnou konjukci těles, mimo Merkur můžete zahlédnout také Venuši, Mars a srpek měsíce.

  • Druhý superúplněk

Dne 26. května dojde k opačné situaci superúplňku, než v předchozím měsíci. Nejprve projde okolo 4. hodiny ranní měsíc přízemím a následný úplněk nastane ve 13:13.

 

Červen

  • Zatmění Slunce

U nás bude červnové zatmění Slunce pozorovatelné pouze jako částečné v poledních hodinách 10. června. Jako prstencové bude vidět v Kanadě, Grónsku a polárních oblastech.

Pozorovatelné u nás bude od 11:44 po 13:36. V maximální fázi, která nastane ve 12:39, bude zakryto přibližně 17 % Slunečního kotouče.

 

Červenec a srpen

  • Země nejdále od Slunce

6. července doputuje Země do bodu letošní největší vzdálenosti od Slunce a to 152 100 532 kilometrů, dále budeme od Slunce až v červenci roku 2032.

  • Konjukce Marsu a Venuše, Jupiter a Saturn viditelné celou noc

Ke konjukci mezi Marsem a Venuší dojde 13. července nad západo-severozápadním obzorem kolem 16. hodiny. Planety Jupiter a Saturn v srpnu projdou opozicí se Sluncem, a budou tedy viditelné po celou noc.

  • Perseidy

Perseidy, neboli slzy svatého Vavřince, budou mít letos skvělé podmínky pro pozorování. Maximum roje nastane v noci mezi 12. a 13. srpnem. Okolo 22 hodiny bude možné pozorovat až 110 meteorů za hodinu. V tuto chvíli bude zapadat srpek Měsíce, díky čemuž budeme mít v místech s temnou oblohou opravdu skvělé podmínky pro pozorování.

 

  • Pluto

V srpnu roku 2006 bylo Pluto v Praze zbaveno svého statusu planety, od této události uběhlo 15 let.

 

Září a říjen

  • Neptun

Nejvzdálenější planeta Sluneční soustavy bude 14. září pozorovatelná po celou noc, jelikož se bude nacházet v opozici se Sluncem.

  • Merkur

Nejlepší čas pro pozorování Merkuru v letošním roce nastane 25. října, kdy se planeta dostane do maximální západní elongace. Elongace je úhel mezi planetou a Sluncem, jak je viděn ze země. Elongace 0° se nazývá konjunkce, elongace 180° opozice a elongace 90° kvadratura.

 

  • Nový kosmický teleskop

Na 31. října je naplánován start Webbova kosmického teleskopu (James Webb Space Telescope, JWST), nástupce Hubbleova teleskopu. Jedná se o společný projekt NASA a ESA (Americké a Evropské vesmírné agentury), cena za vývoj a výrobu již přesáhla hodnotu 10 miliard amerických dolarů.

 

Listopad

  • Ceres a Aldebaran

3. listopadu dojde ke konjukci trpasličí planety Ceres a hvězdy Aldebaran, podmínky pro pozorování budou velmi příznivé.

  • Venuše, Jupiter a Saturn

Od 8. do 12. listopadu bude možné pozorovat, jak Měsíc postupně prochází okolo Venuše, Jupiteru a Saturnu.

 

Prosinec

  • Geminidy

Maximum Geminid je předpovězeno na 14. prosince v 8. hodin. Pozorovatelné by měly být již od 2 hodiny ranní a v maximu by měly dosáhnout okolo 150 meteorů za hodinu. Geminidy jsou jedním z mála meteorických rojů, jejímž mateřským tělesem pravděpodobně není kometa, ale planetka s názvem 3200 Phaethon.

Související obrázky:

Napsat komentář