Dopravní okénkoVolný čas

Příští zastávka Madlina… Název vznikl jako poděkování kolegyni

Když se vám daří v práci, jakou pochvalu byste si od svých šéfů přáli? Obvykle je člověk rád alespoň za pouhé »díky«, případně za nějaké drobné povšimné na výplatní pásce, které v dnešní nesnadné době pomůže jistě každému. Dopravnímu podniku se ale kdysi podařilo vymyslet vskutku originální odměnu pro milovanou zaměstnankyni – pojmenovali po ní totiž autobusovou zastávku!

Není tomu tak dávno, co jsme vám zde poodhalili, jestli je na kopci nad Bulovkou vůbec nějaký čert, když se ta oblast jmenuje Čertův vršek. Nyní se přesuneme autobusem 201 jen o jednu zastávku dál (ve směru Černý Most, jelikož tato linka toho objíždí docela dost) a vystoupíme na Madlině

Tajemná místa »za rohem«? Čertův vršek a zajímavá legenda libeňského kopce

Ta se od září 2022 stala zastávkou na znamení, podobně jako právě Čertův vršek či Teplická na téže trase, případně Nový Střížkov, U Kundratky a Starý Prosek v blízkém okolí. V podstatě se tak už může zdát, že Prosek, tedy až na stanice nejbližší metru, nikomu nestojí za zastavení a může se klidně prosvištět. Ale není tomu tak a ačkoliv u některých zastávek to smysl má, právě Madlina, ač není na hlavním spoji, ale na ulici Na Pokraji, je takovým srdcem běžných cest po Proseku. Takový náš místní průsečík a ještě jsem snad ani nezažila, že by tu nikdo nenastupoval ani nevystupoval.
Kromě autobusu 201, která ze směru od Bulovky a Čertova vršku pokračuje dál na Teplickou a Střížkov, tu staví také linka 166 (Třeboradice – Domov seniorů Ďáblice), linka 151, co sem zabočuje z ulice Na Vyhlídce, a především noční linka 911. Právě ta bývá mnohým z nás záchranou v době, kdy už nejezdí ani metro a jelikož při cestě z Hostivaře do Čakovic (a naopak) zastavuje i v centru Prahy (I.P. Pavlova a především Náměstí Republiky), je to v podstatě nejelegantnější způsob, jak se v noci z nějaké kulturní akce dostat zpět domů.
Možná není náhoda, že je Madlina takovým nočním přístavem, ona tak totiž v podstatě i začínala. A to souvisí i s tím, co jsem nakousla na začátku, s jejím názvem.

Tato stanice totiž vznikla 1. prosince 1984 a určena byla jen pro noční linku číslo 509. Už tehdy měl Dopravní podnik dojem, že toto místo není zase tak klíčové a podstatné, ovšem právě díky tomu se při rozhodování o tom, jaký bude její název, podařil malý zázrak.

Zámek z pohádky O svatební krajce. Památka, kterou zničila komunistická éra

Zastávka dostala jméno podle dlouholeté pracovnici DP, konkrétně se jednalo o vedoucí na oddělení jízdních řádů a archivářku, paní Magdalénu H., jak uvádí i web NašePraha.cz

Paní Magdaléna neboli Madla dlouhodobě pečovala o místní řidiče, kteří se jí tímto gestem odměnili. Jedná se tak dodnes o kuriozitu a také o jeden z mála případů, kdy byla stanice pojmenována podle žijící osoby. Tak teď jen doufejme, že nikdo nepřijde s »geniálním« nápadem název změnit a tento střípek novodobé historie tak nebude vymazán.

Madlina

Obrázek 1 z 7

Park a hřiště u zastávky Madlina

Související obrázky:

Napsat komentář