FotoreportážeVolný časZajímavosti z kraje

Zámek z pohádky O svatební krajce. Památka, kterou zničila komunistická éra

Pokud patříte mezi turisty, vyhledávající historické památky, jistě už jste také navštívili spoustu hradů a zámků, jejichž zašlou krásu má na svědomí právě komunistický režim. Některé z nich stále chátrají, jiné majitelé opravují dodnes. Zámek Stránov v obci Jizerní Vtelno naštěstí patří do té druhé skupiny. Kromě turistů, pro které jsou zde v letních měsících připravené zámecké interiéry s výkladem, ho tak mohli navštívit také filmaři. Pokud znáte třeba pohádky O svatební krajce nebo Začarovaná láska, pak vězte, že se natáčely právě na tomto malebném zámečku.
Veřejnosti jej současní majitelé Šimonkovi zpřístupnili v roce 2004. Rodina ho získala v restituci a jeho stav nesl výrazné stopy po krocích ze strany státu. Ten zde nechal zřídit dětský domov, v přilehlých hospodářských budovách sídlilo JZD a kostel se jednoduše nechal zchátrat. Šimonkovi se ale rozhodli dělat čest svému jménu i svým předkům, a tak se dnes zámek pyšní opravenou novorenezanční omítkou, malebným, upraveným nádvořím i zpřístupněnými zámeckými interiéry.
Krásná architektura i známé osobnosti
A co zde jako turisté můžete objevit? Určitě zajímavou architekturu. Tu má na svědomí Josef Schulz, jehož jméno jste mohli slyšet také ve spojitosti s architekturou Národního divadla, Národního muzea či Rudolfina. Díky němu byl zámek na konci 19. století velice moderní, a dokonce disponoval i vlastním výtahem.
Kromě toho zde narazíte i na známé osobnosti. V areálu zámku pobýval malý Miroslav Tyrš, který zde bydlel u svého strýce poté, co přišel o rodiče. Stránov je také spojen se jménem hvězdáře Tychonem Brahe, jehož pravnučka zde strávila velkou část svého života, a samozřejmě také s prezidentem Škodových závodů v Plzni Josefem Šimonkem.

DSC_3192-scaled

Obrázek 1 z 20

Miluju tě, ale… Pozdní Valentýn v mladoboleslavském divadle

Související obrázky:

Napsat komentář