RozhovoryZajímavosti z kraje

La hlína je kavárna s duší. Její majitelka přitom kávu vůbec nepije

Bývalá učitelka Jana Kilevníková s manželem Pavlem provozují v Benátkách nad Jizerou nevšední kavárnu, jmenuje se la hlína a spojuje gastronomii s uměním. Kde jinde si vyrobíte květináč nebo džbánek s douškem lahodné kávy?

Jana Kilevníková utekla po 27 letech od učení. Cítila vyhoření a věděla, že potřebuje změnu. A tak se v roce 2004 rozhodla, že si v Benátkách otevře keramickou dílnu v rodinném domě, kde bude pořádat kurzy pro děti i dospělé.

Přestože ji okolí od pořízení vlastního byznysu odrazovalo, protože v Benátkách byl v té době DDM, ZUŠ a také základní školy nabízely kroužky keramiky, Jana si i tak šla za svým snem a udělala dobře.

V dobách největší slávy její keramickou dílnu navštěvovalo 120 lidí týdně. Dámy, které sem přicházely, si k práci vařily kávu. „Jednou jsem si tak říkala, že by bylo skvělé, kdybych lidem tu kávu vařila já a kdybych je mohla obsloužit a dát jim k ní také dobrý dort. Přitom kávu sama vůbec nepiju,“ vzpomíná s úsměvem Jana Kilevníková.

A tak po dalších 14 letech, v roce 2018, se Janě podařilo najít vhodné prostory, které spolu s manželem rok rekonstruovali a otevřeli v nich tvořivou kavárnu s přiléhavým názvem la hlína. Tu v Benátkách najdeme na Husově náměstí. Jak už z názvu vyplývá, není pouze plná dobrot. Je zde možné nakoupit nejrůznější výrobky z keramiky, nebo si je zájemci mohou sami vyrobit. Jana pořádá spoustu akcí. V nejbližší době se uskuteční (od 9. do 11. září) Levandulový víkend spojený s jarmarkem.

Bez zajímavosti není ani to, že v la hlíně pravidelně vystavují nejrůznější umělci, například malíři či sochaři, a v svá díla tak poskytují oku potencionálního zákazníka. Aktuálně zde proběhne výstava paličkované krajky a to od 1. do 30. září 2022.

S Janou v kavárně pracuje také její manžel Pavel. Ten sem po roce provozu kavárny utekl od velmi lukrativního a zajímavého povolání v oblasti IT. Důvodem bylo i to, že v dnešní době není snadné najít spolehlivý a kvalitní personál. Kvůli náročné pracovní době v kavárně se navíc dříve manželé skoro neviděli, teď jsou naopak stále spolu, 24 hodin denně, přesto si málokdy „lezou na nervy“ a ponorka u nich rozhodně nehrozí. Práce v kavárně je naplňuje a vyloženě se v ní našli. Velkou ránu jim však zasadil covid, zákazníků totiž chodí stále méně nežli před ním, do budoucna jsou však optimisté.

Související obrázky:

Napsat komentář