Zajímavosti z kraje

Portrét Václava Havla z tisíců „jeho“ předmětů. Uvidíte jej na pražském letišti

Na pražském letišti je nově k vidění unikátní anamorfní portrét Václava Havla od českého sochaře Patrika Proška. Instalace je složená z tisíců předmětů připomínajících jeho život i odkaz

Na Letišti Václava Havla Praha byl dnes odhalen unikátní portrét Václava Havla. Anamorfní instalace je složena z tisíců předmětů, které se dotýkají jeho života i odkazu a vypráví jeho životní příběh. Portrét je viditelný jen z určitého úhlu pohledu, po jeho opuštění se instalace mění v nesourodou skrumáž věcí. Autorem instalace je světoznámý sochař Patrik Proško, který umělecké dílo vytvořil v rámci svého partnerství s IAM Illusion Art Museum Prague. To jej na pražské letiště bezplatně zapůjčilo.

Konopí, nacisté i vášnivý lovec Ferdinand: Jaká tajemství ukrývá Konopiště?

 

Díky lidem jako byl Václav Havel mám já dnes kvalitní život. Bylo mi 14, když přišla revoluce a měl jsem vše před sebou. Kdyby nepřišla, nemohli bychom pravděpodobně vybudovat ani naše muzeum, které tuto sochu financovalo, já bych pravděpodobně nemohl cestovat po celém světě a vytvářet mezinárodní projekty a možná bych ani nebyl umělec, protože pro něj je svoboda zásadní. Vše mělo velký vliv na můj život a já si dnes velmi vážím toho, co mám, a do čeho se vždy ze svých cest vracím,“ říká významný český umělec a autor sochy Patrik Proško, který se anamorfním instalacím věnuje dlouhodobě. Jeho další práce, například anamorfní portréty Nikoly Tesly, Tomáše Bati a dvojportrét hudebních skladatelů Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, jsou k vidění v IAM Illusion Art Museum Prague v pražské Melantrichově ulici. Stejně tak je tam k vidění přes 90 projektů, které Patrik Proško během svých cest ve třiceti zemích světa vytvořil.

Pro naše muzeum vytváříme především portréty významných českých osobností, které zásadním a veskrze pozitivním způsobem ovlivnily vývoj naší země, a Václav Havel patří bezpochyby k těm nejdůležitějším. U většiny našich exponátů zároveň záleží na správném úhlu pohledu, stejně tak jako v životě,“ říká Patrik Proško. „Umístění sochy právě na letiště Václava Havla je symbolické, protože i jeho zásluhou dnes můžeme svobodně cestovat. Zároveň také máme možnost představit tuto významnou českou osobnost turistům z celého světa.“

Tvorba anamorfního portrétu je jedna z nejnáročnějších sochařských technik a skládá se z několika fází. Nejprve je třeba důkladně nastudovat život a odkaz portrétovaného, aby mohl následně autor shromáždit tisíce objektů, které budou příběh dané osobnosti vyprávět. „Celá socha stojí na autentických dokumentech z doby od 60. let až po 90. léta. Především jsem chtěl zdůraznit to, co Havel byl nejvíc – spisovatel a dramatik. Proto je tu hodně psacích strojů a psacích potřeb. A že to, co říkal, bylo pro revoluční změnu klíčové – proto instalace obsahuje i hodně klíčů, které jsem mu umístil také do úst. Jsou zde i artefakty, které jsou hodně známé, například přání k narozeninám Ferdinandu Vaňkovi,“ představuje autor Patrik Proško použité materiály.

Moderní Družstevník: Nakoupíte non-stop, zloděje odhalí umělá inteligence

 

Instalace je ale tvořena i mnohem většími předměty, například radiátorem s kovovými pouty z dob komunismu, který má připomínat tvrdé výslechy STB, nebo hliníkový sud, tradiční symbol Havlova působení v pivovaru. Nechybí ani česká vlajka z pravého sametu jako odkaz na sametovou revoluci nebo Havlův osobní symbol – srdce. Celkem bylo pro anamorfní portrét využito přes 3000 autentických a dobových předmětů a dokumentů, které autor shromáždil mimo jiné ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla, Výborem Dobré Vůle Olgy Havlové, nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Nadací Charty 77, Divadlem na Zábradlí, nebo přáteli a spolupracovníky Václava Havla, ale například i na základě veřejné výzvy na sociálních sítích.

Při samotné skladbě sochy musel autor poskládat objekty na scéně do zákrytu natolik přesně, aby z jednoho úhlu pohledu tvořily portrét dané osobnosti. Na zpodobnění Václava Havla pracoval Patrik Proško čtyři měsíce v kuse. „Anamorfní sochařství se mi líbí i z ekologického pohledu. Používám věci, které už na světě jsou a využívám jejich významů,“ dodává Patrik Proško.

Jak přežít svého muže – to se dozvíte 7. listopadu v boleslavském Cinestaru

 

Na zpracování tématu osobnosti Václava Havla se mi líbí odkaz, který tady za svého života vybudoval a zanechal. Ten odkaz je však velmi křehký stejně tak, jako toto dílo. Není z bronzu, dá se zničit docela snadno. A ta křehkost vlastně potvrzuje jím vytvořené hodnoty jako je svoboda slova a základy demokracie,“ uzavírá Patrik Proško.

Portrét Václava Havla je k vidění v přízemí Terminálu 2 Letiště Václava Havla Praha, hned vedle instalace Forum Havlum. Na pražském letišti bude umístěn minimálně jeden rok.

O IAM Illusion Art Museum Prague

První muzeum v České republice zaměřené na mapování a edukaci iluzivních výtvarných směrů napříč historií a časem. Instalace jsou zasazeny do umělecko-historického kontextu a pomocí optických klamů zobrazují především české historické události a významné české osobnosti. Muzeum také podporuje české umělce, se kterými na expozici spolupracuje.

https://www.iamprague.eu/cs 

Tisková zpráva

Související obrázky: