Tipy na výletyVolný časZajímavosti z kraje

Kde vaří »Ferdinanda« a léčí u prince s tragickým osudem? Projeďte si Benešov vláčkem!

Nemocnice Rudolfa a Stefanie, pivovar a také vila Katuška. Kde všechny tyto pamětihodnosti můžeme najít? Odpověď zní – v Benešově.

Pivovar Ferdinand

V Táborské ulici v Benešově se nachází Pivovar Ferdinand, specializující se na výrobu spodně kvašených piv. Pivovarnictví zde má bohatou historii a jeho kořeny sahají až do 14. století. Rozkvět pak přišel na počátku 20. století, kdy sem  z konopišťského podzámčí přesídlila průmyslová výroba. A to zásluhou společnosti Ing. Rosenberga.

Budova pivovaru byla postavena v duchu středoevropského industriálního slohu, který oplýval jednoduchými dekoračními prvky. Od roku 1990 nese pivovar prestižní značku „Ferdinand“. 

Dnes se zde vyrábí široká paleta nápojů – zhruba deset druhů piv, včetně  bezlepkových variant a též v nealkoholickém provedení. Místní chloubou je dvanáctka Premium. Dále se zde rodí oblíbené limonády Ferdináda v příchutích malina, bezinka a pomeranč. 

Kdo má rád pivo a historii, jistě ocení i naučnou stezku v areálu pivovaru, která přináší poutavý pohled na proces výroby benešovského piva, včetně malé chmelnice a obrazového modelu pivovaru z roku 1897. Přístupná je však pouze během Dnů otevřených dveří nebo během Pivovarských slavností.

ROZHOVOR: Hledání struktury vám vyrazí dech. Pojďte s námi do Hořovic

Proč Ferdinand?

Jméno, které pivovar i jeho výrobky nosí, se pojí s historickou osobností, samozřejmě s nikým jiným než s arcivévodou Františkem Ferdinandem d’Este. Než si mohli Švejk a paní Müllerová povědět, že jim »zabili Ferdinanda«, stihl tento  následník rakousko-uherského trůnu a synovec císaře a krále Františka Josefa I. zadlužený pivovar zakoupit a nechat z něj vybudovat moderní podnik. 

Benešov

Obrázek 1 z 4

Kostel sv. Anny v Benešově Foto: Jana Hanušová

Nemocnice Rudolfa a Stefanie

Jména historických osobností nese i benešovská nemocnice, která byla vybudována již v letech 1896 – 1898. Nejstarší budova, vytvořena v novorenesančním stylu, se dochovala dodnes, samozřejmě je ale dnes areál daleko větší a modernější. Poskytuje komplexní zdravotní péči v různých medicínských oborech s moderním lékařským vybavením pro všechny odvětví. Mezi specializované programy patří spánková laboratoř, centrum pro léčbu kýly a také oddělení sportovní medicíny. Stále dochází k rekonstrukcím a modernizacím, letos v září nově přibyla ocelová lávka, spojující pavilon interny s rozestavěnou částí chirurgického pavilonu. Nemocnice se tím stává multiblokovou.

Jméno dostala na počest zasnoubení korunního prince Rudolfa s belgickou princeznou Stefanií. Pokud vám ta jména nic neříkají, jistě si vybavíte Rudolfovy rodiče  – Františka Josefa I. a jeho ženu Alžbětu Bavorskou alias Sissi. A tím pádem si možná vzpomenete i na to, že Rudolfův osud dopadl tragicky. Jeho manželství se Stefanií neboli Štěpánkou Belgickou nebylo šťastné a on ji podváděl. V roce 1889 se korunní princ rozhodl odejít z tohoto světa, a to vlastní rukou. Zastřelil se. Údajně sebevraždu spolu s ním spáchala i mladší milenka, ale to se Habsburkové snažili utajit. Štěpánka po smrti svého muže začala hodně cestovat (podobně jako její tchyně Sissi), odmítla si vzít dalšího rakouského následníka Františka Ferdinanda D’Este, ale raději zvolila manželství z lásky –  jejím vyvoleným se stal hrabě Elemér Lónyay z Velké Lónye a Vásáros-Namény. Ba co víc, s Františkem Ferdinandem a jeho vyvolenou Žofií Chotkovou udržovali přátelské vztahy a často je hostili na svém sídle. Stefanie pak zemřela v roce 1945 ve věku 81 let.

Růže k lásce schůdeček neboli slavné místo z Jáchyme, hoď ho do stroje

„Prokletá“ Katuška

Do třetice všeho dobrého si v Benešově uděláme drobnou zastávku v Konopišťské ulici, nedaleko vlakového a autobusového nádraží. Budovu, o které je řeč, rozhodně nepřehlédnete, jedná se o stavbu se secesními prvky a výraznou věžičkou. Postavena byla už v roce 1894 podle návrhu Marcela Dusila. Tehdejší majitel, c.k. poručík 102. pěšího pluku Karel Heller, údajně toužil stavbou oslnit a možná tak trochu i trumfnout majitele zámku Konopiště. Jeho majitelé totiž vilu museli vždy cestou z nádraží na zámek míjet.

Majitelů se zde ale vystřídalo postupně spoustu a vila se dočkala i řady různých využití, bohužel za druhé světové války se zde usídlilo fašistické gestapo. Docházelo zde k brutálním výslechům, a tak se vile začalo přezdívat Prokletá. V 50. letech zase dům vlastnilo ministerstvo zdravotnictví a v další dekádě připadla nemovitost československému státu.

Dnes je budova známá především coby Katuška. Vila, zrekonstruovaná v roce 1981, dostala jméno podle manželky jednoho z posledních majitelů, Kateřině Kuželové. V současnosti zde sídlí soukromá základní škola Aperto.

Haďák ze ZOO bydlel kousek od své Sid… Seriálový Dvůr Králové opět v Praze

Ekovláček

Toto jsou jen ale některá z mnoha zajímavých míst, která stojí v Benešově za zmínku i za návštěvu. Pokud chcete vidět a částečně poznat všechny tyto zastávky a rovnou k nim přidat i další benešovské a konopišťské lokace (například Masarykovo náměstí s kostelem sv. Anny či radnicí), můžete zvolit originální způsob přepravy – ekovláček!

Ten jezdí od úterý do neděle na trase Benešov – Konopiště a zpět na trase dlouhé 16 km. Představí hned 16 zastávek a je vhodný především pro rodiny s dětmi, co ještě nemají „ťapání“ po památkách v malíku. Navíc jednotná cena činí 50 Kč. Jedná se o jednu z nejlepších cen za podobné služby, jak nás upozornil pan řidič, po Třeboni jezdí obdobný vláček, tam už ale za jízdu dáte 100 korun za dítě do 12 let a 180 za dospělou osobu. Tak nasedat…a jedem! 🙂

Související obrázky: