DivadloZajímavosti z kraje

Karel Heřmánek mladší jako nejlepší vypravěč všech dob. Pojďte na Iliadu

Není to tak dlouho, co jsme v sále Záložny v Benátkách nad Jizerou zhlédli Iliadu v podání Karla Heřmánka mladšího. Moderní zpracování nás uchvátilo.

Akci pořádalo Muzeum Benátecka, bylo to ještě v srpnu a vše se mělo odehrávat na nádvoří benáteckého zámku, jenže celý den pršelo. Večer dokonce řádila bouřka. A tak jsme v té největší průtrži, kdy se obloha každou vteřinu rozsvěcela blesky, nasedali do auta a jeli na místo konání, tedy do zmiňované Záložny.

Už jste slyšeli o autobusech Laurin&Klement? Že ne? Tak to hurá do muzea

Nebylo zcela plno, ale to se není moc čemu divit, počasí bylo vážně příšerné.

My se však pohodlně usadili a čekali, až se rozhrne opona. Trochu jsem se bála, přeci jen zrovna Homérovy eposy Ilias a Odyssea je vážně pořádně těžký kus. My jsme dneska měli vidět Iliadu v podání Karla Heřmánka mladšího. Spousty příběhů, které popíše jediný herec? Byla jsem zvědavá a možná i nervozní.

Na začátky byly trochu rozpaky a to nejen na naší straně, ale i na straně ostatních diváků v publiku, kteří po sobě zmateně pokukovali. Potulný básník si totiž evidentně nemohl vzpomenou jak to tehdy bylo. Jak se však později ukázalo, tak tohle všechno patřilo do scénáře. Zapomnětlivost Karel Heřmánek zvládl nahrát vážně bravurně. Na chvíli nás všechny vážně zmátl.

Potulný básník

Ale potom to celé vypuklo, Karel Heřmánek jako básník, který svůj příběh odvyprávěl již mnohokrát v průřezu věků. Na jevišti je pouze on a někde nad ním zpívají a na housle hrají múzy. Chvíli je Hektor, chvíli Achilles, chvíli Helena…..

Všechny příběhy o lásce i povýšenosti mytologických bohů bravurně ztvárnil jediný muž (když pominu zmiňované múzy) – jednalo se o nezapomenutý a silný zážitek. A vlastně změnilo se tolik od dob Homérových? Válečná šílenství přece zuří po celém světě až do dnešní doby. Příměří či mír mohou být pryč mávnutím motýlích křídel a ani na spojení se současností hra nezapomněla.

Roztančené divadlo se vrací: Na parketu zazáří i držitelka Thálie Holišová

 

Každopádně Iliadu doporučuji každému. Nejen studentům, kteří mají Homérův epos v povinné četbě. Je to neopakovatelný a silný kulturní zážitek. Karla Heřmánka mladšího jsem v divadle viděla poprvé a musím mu složit hold. Nad hrou jsem přemýšlela několik týdnů a až teď jsem byla schopná zasednout k počítači a napsat tuto krátkou recenzi.

Inscenace je z repertoáru Divadla Bez zábradlí. Nejbližší termín má 17. října.

Autor: Alena Píchlová

Související obrázky: