RozhovoryZajímavosti z kraje

Jediná cirkusová kapela. Comedy & Beat má písničku ve filmu Milá Emo

Helena HB Burcal je členka kapely Comedy & Beat. Potkat je můžete na akcích ve Středočeském kraji i mimo něj. Co je ale vůbec nejzajímavější? Trio hudebníků jezdí na některé štace s cirkusem. Jejich domovskou scénu představuje Cirkus Bob King Navarro, ale nebrání se ani jiným. Teď navíc slaví celorepublikový úspěch, písničku jim vzali do filmu Milá Emo, který bude mít premiéru letos v říjnu. Pro svoje publikum pak mají několik dětských i dospěláckých programů.

Jak vznikla kapela Comedy & Beat?
To bylo někdy v roce 1997, kdy se nám líbilo to „comedy“ a chtěli jsme tam mít & (smích), s kapelou spolupracovaly herečky. Tenkrát studentky herecké školy v Michli.

Od začátku se tak nějak kolem navíc motali klauni, celé se ti nakonec nabalilo a my ani v podstatě už nevíme jak. Koncertovali jsme až do turné po Francii. Po návratu jsme kapelu uspali. Když jsme se k ní vraceli, tak to zase bylo díky Francii. Obnovili jsme ji tenkrát jen na jeden koncert a od té doby to zase jede.

Jak přišlo to spojení s cirkusem?
To bylo vtipné, rozhodli jsme se, že budeme kapelu situovat do image cirkusu. Líbilo se nám to a přes jednu naši kamarádku jsme se dostali k Cirkusu King na focení. Už jak jsme vešli dovnitř, na to focení, tak jsem měla takový ten pocit, jako když jde člověk domů. Tím všechno začalo. Dneska jsme opravdu jediná česká cirkusová kapela, která hraje s reálným cirkusem. Ale samozřejmě hrajeme i jinde. Během celého roku máme řadu vystoupení na různých místech České republiky i v zahraničí.

Comedy&Beat hráli také v Domově Mladá

Foto: Jídlo a dobrá zábava. Takhle jste si užili festival Domova Mladá

Jak často hrajete s cirkusem?
To je různé, záleží na vzdálenosti a taky na tom, kolik máme hraní na jiných místech. Nedávno jsme byli například v Chrudimi a cirkus se potom vydal na opačnou stranu od nás. Nejčastěji hrajeme, když je v Praze a okolí, ale pokud se nachází v rozumné dojezdové vzdálenosti, nebo ve městě, které nás zajímá, jako třeba Brno, kde to máme rádi, tak jedem. Jednou řekli v rádiu, že jsem svobodná cirkusová kapela a přesně tak tomu je.

Měli jste i cirkusové číslo…
Ano a hrajeme například pod drezuru drůbeže, což je někdy hodně legrační, protože já sedím za bicími, takže to moc nevidím. Pak to celé řídí kytarista Micval od mikrofonu, jen pohybem, který vidím. No a zvířátka jsou nevyzpytatelná, takže se například stalo, že jedna z kachen odmítla opustit šapitó a bylo nutné dostat ji ven. Ale ona nechtěla ven, vesele si tam lítala, my jsme do toho hráli takový kvapík a lidi náramně tleskali, protože si mysleli, že je to tak jak má být a my jsme hráli dokud se ji nepodařilo vrátit do ohrádky. (smích)

Kromě Cirkusu King někdy jezdíme do Zbožíčka, kde sídlí Joo se svým parkem a tam taky někdy hrajeme. Takže Kingové jsou náš domácí cirkus, ale nemáme problém zahrát i jinde. Snažíme cirkusy podporovat, protože jak řekl pan principál Jaromír Joo: „Cirkus je poslední romantika!“

Mrkněte k sousedům

Pardubice rozproudil Alice Cooper. Velkolepá show neměla chybu

To už vlastně asi vznikají nějaký přátelství…
Ano, je to úžasný svět, milujeme to, jsme tam doma.

Dneska se často řeší zvířata v cirkusech…
Ano, my jsme asi jedni z mála posledních lidí, kteří měli možnost pomazlit si lvíče. Miluju kočky, ale nejkrásnější kočka je lev, protože lví pacičky, to je něco tak neuvěřitelně úžasného, mrzí mě, že spousta lidí o tuto možnost přijde. Na druhou stranu my třeba i děláme to, že pokud někdo má problém, a tvrdí, že týráme zvířata, tak říkám, není problém, domluvíme, se kdy může přijít, dostane montérky. Může u cirkusu strávit celý den a na vlastní oči vidět, jak se tam chováme ke zvířatům. Může si zkusit vyčistit klec, vyčistit koně, nebo uklidit po čunících.

Vy hrajete různé písničky, máte covery, ale také svůj vlastní styl a vlastní songy…
Přesně tak a celkově jedeme několik programů. Například Comedy pro děti:  To je vlastně výběr písniček pro děti naše i cizí a k tomu máme klauny, školičku žonglování, děláme balonky, případně dokážeme i nějaké soutěže, takový interaktivní program.

Na některé programy s námi i jezdí Téra Kočičí, která je sice žákyní základní školy, ale hraní s kapelou zvládá, má vlastní songy a exceluje v naší audio pohádce Příběhy kocoura Waldy – Walda a krtek – v roli Krka.

Asi nejraději máme Magii návratu, což je vlastně do češtiny převzaté francouzské vystoupení. Takový psychedelický rockový nářez.

Teď jsme také připravili novinku Kabaret U opilé opice, kterou premiérově předvedeme v Brně.

Jinak jsme prakticky schopni zahrát téměř všechno podle toho, co kdo chce, takže hrajeme občas třeba i svatby. K tomu dodáváme show, máme kostýmy a rekvizity, které asociují cirkus a vypadají pěkně. Největší radost máme z toho, když vidíme, jak to baví naše publikum.

Snažíme se natáčet klipy, na našem kanále najdete hodně písniček a někde se objeví i cirkus.

Seriály začínají letní pauzy, dejte si alespoň podcast

Zlatá labuť PODCAST: Geniální Gruber, Toni jako Snape Labutě a NEJ z finále

Hrát na bicí a zpívat, to je hrozně náročné, ne?
Já jsem původně hrála na kytaru. Jenže jsem pak v důsledku tropické infekce ochrnula na půlku těla a moje prsty už nikdy nebyly takové, jaké bych si je přála. Přešla jsem na bicí. A mě to baví, dělám show, házím paličkama, nebo mám například svítící paličky. Samozřejmě, když zpívám, tak hraju jednodušeji.

Vypadáte jako fajn parta, u vás ponorka asi nehrozí…
Ne, ponorku nemáme. Charles u nás i docela často pobývá. A máme naše speciality, jak tomu předcházet a potkat se i mimo hraní, jako je například zelené pivo na zelený čtvrtek a pak vánoční večírek.

Teď se nám navíc povedlo, že se jedna naše písnička objeví ve filmu Milá Emo režiséra Jiřího Zeinera a to pod závěrečnými titulky. Je to písnička Moře po kolena, kterou zpívá naše jedenáctiletá občasná zpěvačka Téra kočíčí. Snímek bude mít premiéru 24. října v Kině Lucerna. Jsme strašně šťastný, že se nám podařilo něco, o čem se hodně kapelám jenom zdá, hrajeme, jezdíme a ještě se u toho tak dobře bavíme.

Máme úžasný, skvělý a zábavný život.

Související obrázky: