NepropásněteZajímavosti z kraje

Honem než všechno zničí! Natrhejte si lupinu, pomůžete přírodě

Velmi zajímavou květinou je lupina. Zatímco zahrádkáři za jednu rostlinu zaplatí desítkystovky korun, v přírodě se množí rychlostí blesku a byť je krásná, nikdo o ni příliš nestojí. Jedná se tottiž o invazní druh a už v loňském roce ochránci přírody prosili, aby si lidé krásné kvítí natrhali domů do vázy.

„Lupina se šíří Mladou – pojďme s tím něco udělat,“ prosil už předloni touto dobou Český svaz ochránců přírody (ČSOP) Klenice z Mladoboleslavska pomocí svého Facebooku. Nebezpečné květiny je tam však stále spousta!

Původem z Ameriky

Důvod je jednoduchý. Lupina  Lupina mnoholistá je statná bylina původem ze Severní Ameriky se výrazně šíří v české krajině.

Fešáci Gránský a Děrgel v sukních dorazí do Kralup

Vytlačuje původní a mnohdy navíc vzácné druhy rostlin, což neprospívá ani fauně. Spousta živočichů je totiž na určité rostliny vázaná.

Nebezpečný dusík

Ostatním rostlinám lupina ubírá prostor, navíc však půdu obohacuje o dusík a tím ji pro vzácná rostlinná společenstva znehodnocuje.

Trhat by se měla všudekde se vyskytuje. Když si totiž lidé natrhají kytici krásných a omamně vonících květů, tak se postarají o to, aby nedozrály tobolky se semínky a lupina se tak více nemnožila.

Související obrázky:

Napsat komentář