Zajímavosti z kraje

Hledá se travič zvířat. Jsou mezi nimi i vzácní dravci

U obce Sedlice u Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku ornitologové našli šestnáct mrtvých zvířat včetně orla mořského, dvou jestřábů lesních a tří kání lesních. Pravděpodobně byli otráveni.

Psovodka České společnosti ornitologické (ČSO) Klára Hlubocká byla v sobotu policií přivolaná po nálezu mrtvého orla mořského s typickými příznaky otravy (křečovitě roztažená křídla a zaťaté pařáty). Nálezů mrtvých zvířat bylo nakonec tak velké množství, že se hledání v terénu od dopoledne protáhlo do nočních hodin. Případ si převzala kriminální policie. Zda se jednalo o otravu nervovým jedem karbofuranem, který pytláci k likvidaci dravců používají nejčastěji, určí pitva.

Psovodka ČSO Klára Hlubocká přijela na místo na žádost policie poté, co byl nalezen mrtvý orel mořský. „Celkový počet nalezených mrtvých zvířat je 16. Jedná se o největší nález, který jsme zaznamenali na jedné lokalitě,“ říká Hlubocká, která se vyhledávání otrávených návnad a jejich obětí věnuje v ČSO od roku 2017.

Psovodka Hlubocká společně se speciálně cvičeným Chesapeake Bay retrívrem Victorym při pátrání prohledali plochu o velikosti 1400m x 700 m a nachodili téměř 20 kilometrů.

Kromě orla mořského byli na lokalitě dohledáni 2 jestřábi lesní, 3 káně lesní, 8 krkavců velkých, 1 straka obecná, 1 liška obecná. „Tito všichni jdou na pitvu, která určí, jak zahynuli. Kromě toho jsme nalezli také ještě zbytky dvou krkavců velkých a zbytek jedné káně lesní, u kterých kvůli stáří kadaveru pitvu provést nelze,“ říká Hlubocká.

Hledá se pachatel, který ze světa sprovodil 16 zvířat / Zdroj: Česká společnost ornitologická

Obrázek 1 z 4

Hledá se pachatel, který ze světa sprovodil 16 zvířat / Zdroj: Česká společnost ornitologická

Související obrázky:

Napsat komentář