LifestyleVolný čas

Dušičky versus Halloween, aneb jak tradičně uctít zesnulé

Dušičky, nebo také Svátek zesnulých, je dobou, kdy si připomínáme zemřelé návštěvou hřbitovů a zapálením svíček. Díky tomu je ve večerních hodinách 2. listopadu vidět plápolající světlo i přes hřbitovní zdi a svou atmosférou přivolává klid a ticho do blízkého okolí. Prožívání tohoto svátku se v průběhu let mění. Dnes již málokdo ví, že v tento den bylo zvykem naplnit máslem lampu na olej, aby si duše pálené v očistci mohly svá zranění tímto máslem potřít, a večer se příbuzní napili studeného mléka, aby se tyto duše ochladily. Hospodyňky pekly pečivo ve tvaru kostí, kterým se obdarovávali žebráci před kostelem, či koledníci, kteří obcházeli domy.

Remundová v blázinci, cesta časem i špetka magie: Jaké je kouzelné představení Saxana?

Dušičky nejsou jediným podzimním svátkem uctívajícím zemřelé. Slaví se den po Slavnosti Všech svatých, která původně probíhala v květnu. Později byla přesunuta, aby nahradila pohanský konec roku, Samhain. Oslava Keltského konce roku připadala na noc z 31. října na 1. listopadu a byla to doba, kdy byla hranice mezi světem živých a mrtvých prolomena a duše zesnulých mohly projít skrz.

Samhain

V době Samhainu lidé prostírali u večeře i pro své zesnulé, a ve vyřezávané řepě vystavovali svíčku za oknem, aby svítila na cestu bloudícím duším. Samhain byl také časem, kdy se lidé chránili před zlými duchy pomalovaným obličejem a nošením potrhaného oblečení.

Z Keltského Samhainu vychází také další svátek, který se slaví 31. října v anglosaských zemích, zejména v USA. Tímto svátkem je Halloween. Při Halloweenu je zvykem umisťovat svíci do vyřezané dýně a v převleku obcházet domy a koledovat o cukrovinky. Název Halloween vychází z anglických slov All Hallow Even, neboli předvečer Všech svatých.

FOTO: Strašidla měla sraz v Přerově. Halloween party vyšla na výbornou

Halloween není u nás běžně slaveným svátkem, ale i v našem okolí si lidé rádi vydlabávají dýně a vystavují je za okny, či u vrat. Někteří z mladší generace oslavují tento večer v maskách a kostýmech a často není nouze o zajímavě upravená jídla a nápoje, které napodobují mystické bytosti, části těl, nebo duchy. Zatímco mnozí lpí na obyčejích a oproti Halloweenu upřednostňují klasické dušičky, jiní tyto změny vítají jako příjemné zpestření. A kdo ví, možná že za pár let, dojde k ještě užšímu spojení těchto svátků.   

Související obrázky:

Jeden myslel na “Dušičky versus Halloween, aneb jak tradičně uctít zesnulé

Napsat komentář