Tipy na výletyVolný čas

Do Baziliky v Jablonném míří po rekonstrukci především turisté a poutníci

Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Ta odkryla několik skrytých zajímavostí. I díky nim teď do chrámu míří především turisté a poutníci, kteří převažují nad samotnými věřícími. Trend moderního poutnictví potvrzuje i spolek Svatá Ludmila, který upozorňuje na stále zvyšující se zájem mladých lidí a rodin o moderní putování za historií a kořeny českých zemí.

„V květnu se poutní sezóna naplno otevírá, je už pěkné počasí na to někam vyrazit, vyčistit si hlavu a relaxovat v přírodě a navštívit při tom nějaké zajímavé historické nebo duchovní památky, kterých máme v Česku opravdu hodně,“ upřesňuje Miroslava Janičatová, ředitelka spolku. Spolek navíc nabízí na svém webu ke stažení mapu s poutními stezkami nejen ve středních Čechách, kde je jich nejvíc, ale v celém Česku. A právě tam najdou zájemci i Jablonné v Podještědí, které se pyšní významnou bazilikou, která v posledních dvou letech prošla rozsáhlou rekonstrukcí za 60 milionů korun. Významný kostel, kde je pohřbená také sv. Zdislava, se podařilo zatím opravit z části.

Recept: Pudinková buchta, kterou budete milovat!

V první etapě to je hlavně vnitřek barokního kostela, včetně kompletní renovace varhan, obnova maleb a fresek, restaurování části mobiliáře, obrazů, kříže i dalších artefaktů. Bazilika získala také nové technické zázemí – lepší ozvučení i novou audiovizuální expozici, kterou teď lze ovládat pomocí mobilního telefonu. Restaurováním prošly i oboje věžní hodiny a vznikl potřebný bezbariérový vstup. Během prací našli odborníci dosud skryté mramorování na tzv. pilastrech (pozn. reliéfní plastický architektonický prvek, který připomíná sloup, je však plochý a má pouze dekorativní účel). „Při rekonstrukci našli restaurátoři také zlacení v presbytáři baziliky, které ale bylo ve výšce, takže ho dosud nemohl nikdo vidět. Jsou to ozdobné linky a štuky. Odborníci také sundali výdusky soch z balustrády. Sochaři nyní vytvářejí kamenné kopie z originálů, které již není možné restaurovat pro venkovní použití. Zatím instalovali první kamennou kopii sochy sv. Jana Křtitele. Je to ale velmi nákladné, takže si na další musíme počkat,“ říká P. Pavel Maria Mayer OP, rektor baziliky a strážce hrobu sv. Zdislavy.

U baziliky si mohou návštěvníci také prohlédnout venkovní výstavu Putování za našimi světci, která představuje na patnácti panelech čtyři nejvýznamnější české patrony související s počátky českého státu i zajímavá místa spojená s jejich osobnostmi. Nově je tam přidaný právě panel s třemi bloky na téma sv. Zdislavy. V sobotu 25. května mohou zájemci také k bazilice přijít na tradiční pouť ke sv. Zdislavě. Mši svatou bude sloužit Apoštolský nuncius Mons. Jude Thaddeus Okolo. Baziliku sv. Vavřince a sv. Zdislavy projektoval na konci 17. století vídeňský architekt Jan Lukáš Hildebrandt a jde o první stavbu dynamického baroka v Čechách. Od roku 2008 je chráněná jako Národní kulturní památka.

Výlet na planetku Malý princ: Výstava, kde vládne klid a ticho

„Jedná se o místo, které je protknuto několika staletími modliteb, čímž získává na své síle a významu. Tu mu dodává také hrob jedné z českých národních patronek, patronky rodin, chudých, nemocných či samotných dominikánů, a to sv. Zdislavy, jejíž tělo v útrobách kostela odpočívá již 772 let. I díky tomu se nejedná o obyčejný klášterní kostel, ale od roku 1996 o baziliku minor, tedy o papežský kostel mimo Řím. Budova baziliky v Jablonném v Podještědí je považována za první stavbu tzv. dynamického baroka v českých zemích. Díky tomu je možné v malém severočeském městě v podhůří Lužických hor navštívit chrámovou stavbu, za kterou by se nemusela stydět Praha ani Vídeň,“ usmívá se historik Jan Rucz.

Autor: Hana Tietze

 

Související obrázky: