Tipy na výletyVolný čas

Chcete ten nejlepší výhled na Mladoboleslavsko? Pak se vydejte na Putnu

Zřícenina hradu Michalovice – michalovická Putna – znamená nejlepší výhled na široké daleké okolí. Najdeme ji na samém okraji Mladé Boleslavi směrem na Českou Lípu. Je to místo plné romantiky, po kterém kráčel dokonce Karel Hynek Mácha.

Hrad byl založen ve druhé polovině 13. století a jeho první majitelem byl  Jan z Michalovic, jeho rod ho vlastnil do roku 1468 kdy vymřel po meči.

Do dnešních dob se dochovala především válcovitá věž, která dnes poskytuje neotřelý výhled na okolní krajinu.

„Michalovická putna nad romantickým údolím řeky Jizery byla oblíbeným hradem cestovatele Karla Hynka Máchy, což dosvědčuje i pamětní bronzová deska, která zde byla umístěna při stoletém výročí jeho návštěvy. Věž, která nabízí krásný výhled do kraje, je viditelně nakloněná, a tak je také někdy nazývána Mladoboleslavskou Pisou. Podle pověsti se o naklonění věže hradu v Michalovicích zasloužili buď dobrodružní hledači pokladu, nebo došlo k jejímu naklonění díky uvolnění podloží. Jiná verze uvádí, že se věž roztrhla a naklonila při trhacích pracích, prováděných pod hradem při stavbě železnice v letech 1863-1865, což je však tvrzení nepravdivé. Podle nejnovějších poznatků byl příčinou roztržení věže výbuch střelného prachu, a to zcela určitě dlouho před rokem 1738,“ píše web cesky-raj.info.

Mimochodem, pokud se rozhodnete k výstupu na Putnu, tak se zde platí vstupné. To zaplatíte u pána, který asi v polovině cesty vzhůru kromě vstupenek prodává také různé propagační předměty, například pohledy, či drobné občerstvení.

Plné vstupné: 40,00 CZK
Dětské vstupné: 10,00 CZK pro děti do 15 let
Seniorské vstupné: 20,00 CZK

Související obrázky:

Napsat komentář