Zajímavosti z kraje

Boleslav rozproudí street-food festival. Spojí jídlo, umění i generace

Šestý ročník street art festivalu Město=Galerie je v plném proudu. Po Nymburce a Poděbradech vyvrcholí od 13. do 18. září 2022 v Mladé Boleslavi, kam zavítá vůbec poprvé v historii. Šestidenní akce se zúčastní špičkoví umělci zaměřující se na graffiti a velkoplošné malby z různých koutů Evropy. Malou ochutnávkou byl víkendový warm up. V jeho rámci vzniklo například unikátní interaktivní umělecké dílo v centru města. Součástí ovšem byla také akce v Pluhárně, kde se návštěvníci mohli zapojit do workshopů graffiti či parkuru, zhlédnout skateboardovou exhibici, navštívit přednášku o historii street artu a na závěr se zúčastnit vyhlášení Mural Opencall – výzvy pro mladé umělce.

Do Mladé Boleslavi zavítá v září z Dánska například „Bates“, z Maďarska „Fatheat“ nebo z Německa trojice Slider, Caparso a Rico. Tuzemskou streetartovou školu pak budou reprezentovat Lukáš Kladívko, 3ILLA nebo na evropské scéně uznávaný umělec Pauser. Ten se v Mladé Boleslavi představil už během víkendového warm upu, kdy v centru města v prostorách před OC Bondy vytvořil speciální interaktivní dílo, ve kterém došlo k propojení graffiti a sochařství s rozšířenou realitou. „Jedná se o reálný obraz doplněný digitálně vytvořenými prvky, který návštěvníci uvidí pouze přes speciální mobilní aplikaci,“ prozrazuje Jakub Jandora, produkční festivalu Město=Galerie.

Do průběhu festivalu se ovšem může zapojit téměř kdokoliv. Už v červnu proběhly workshopy pro klienty mladoboleslavského domova seniorů a mladé umělce z mladoboleslavské ZUŠ. V plánu je dále zapojení dětí z Dětského centra Klaudiánovy nemocnice a proběhne také společný graffiti jam na tangentě, kde bude možnost tvořit otevřena všem. „Náš festival není jen o setkání umělců, kteří se vzájemně inspirují. Každoročně se snažíme také přilákat stovky diváků ze všech generací a ukázat jim, co vše street art obnáší a že určitě může být pro každé město přínosem,“ podotýká Jakub Jandora.

Hlavním cílem festivalu je představit street art jako moderní umělecký směr, oslovit veřejnost napříč všemi generacemi a motivovat ji k novým nápadům, jak pozitivním způsobem vylepšit veřejný prostor. „S produ-centy jsme se dohodli, že do festivalu chceme co nejvíce zapojit veřejnost, oslovit různé věkové skupiny a dát také prostor mladým začínajícím umělcům. Festival Město=Galerie může z pohledu rozvoje veřejného prostoru dát Mladé Boleslavi nový impuls. Věříme, že město a jeho industriální prostředí můžeme pomocí tohoto umění dlouhodobě kultivovat,“ říká Ladislav Kučera, ředitel Nadačního fondu ŠKODA AUTO, který premiérový ročník do Mladé Boleslavi přinesl.

Během festivalu Město=Galerie postupně vzniknou v Mladé Boleslavi čtyři velkoplošné malby, které začnou promlouvat do veřejného prostoru. Zároveň dojde k přeměně betonové stěny u Dětského centra Klaudiánovy nemocnice. Toto dílo bude určené pro děti, které se na něm budou podílet společně se zaměstnanci nemocnice. „Za úspěch budeme považovat to, když se umělcům podaří realizovat všechny plánované malby podle představ, návštěvníci si užijí všechny doprovodné eventy, vyjde krásně počasí a po celou dobu bude panovat dobrá nálada,“ dodává Jakub Jandora.

Kompletní program letošního street art festivalu Město=Galerie v Mladé Boleslavi najdete zde.

Související obrázky:

Napsat komentář