Zajímavosti z kraje

Kabelka, boty i francouzská hůl. Děti ze škol čistily Jizeru od nepořádku

Už pátý ročník akce Čistá řeka Jizera odstartoval v pátek 7. října. V Mladé Boleslavi na Krásné louce u loděnice ji slavnostně zahájily děti ze 2. základní školy Mladá Boleslav a z anglické školky Vandrovka. V pátek akci přálo také počasí.

První přišly starší děti ze základní školy. Od pořadatele, který byla nezisková organizace Dolní Pojizeří, dostaly drobné občerstvení. Když všichni snědli připravené koblihy a zapili je pitím, které bylo také k dispozici, tak se mohlo jít uklízet.

Pytle, rukavice a pozor na jehly

Všichni od Dolního Pojizeří vyfasovali rukavice a pytle a upozornění, že se nesmí sahat na předměty jako jsou injekční stříkačky. Potom spolu s učiteli omladina přešla přes lávku na druhý břeh Jizery a na Krásné louce, u loděnice, je vystřídaly děti z MŠ Vandrovka. I ony dostaly dobroty, menší rukavice s potiskem žabičky nebo autíčka a také značně menší pytle. Školkové děti pak vyrazily po břehu na němž byla akce zahájena.

Všichni byli moc překvapeni, nepořádku bylo totiž málo, alespoň ze začátku. „Paní učitelko, tady je nějak uklizeno,“ divil se jeden chlapeček. Jednu z holčiček zase zaujaly všudypřítomné krtince: „Krtečku, krtečku, nespinkej, pojď ven,“ povídala. Po chvíli se ale situace změnila, děti nacházely papírky, zátky od piva, dokonce i vypité plechovky.

Spousta nepořádku

Do těžko přístupného terénu na březích Jizery dětičky posílaly pana učitele, na bezpečné části pak sbíraly sami. Když obešly svůj okruh, tak se ukázalo, že nepořádku bylo vlastně celkem dost.

Za to starší děti na druhém břehu Jizery měly práce víc než dost. „Schválně kdo najde první stříkačku,“ glosoval jeden z chlapců, netrvalo ani pět minut a měli ji. Na ostrá a nebezpečné předměty však nikdo nesahal. Ty bylo nutné nahlásit policii.

Nejdřív zima, potom slunce

To ale nebylo všechno, co žáci 2. základní školy pod dohledem pedagogů i pana ředitele našli. Přinášeli kabelky, boty, hrnky a dokonce objevili i francouzskou hůl.

Zprvu bylo velmi chladno, postupně se ale na oblohu vyšplhalo slunce, oteplilo se a akci doprovodilo pěkné počasí i dobrá nálada účastníků. Projekt Čistá řeka Jizera měl mediální podporu Signál rádia a Rádia KISS.

Související obrázky:

Napsat komentář