Zajímavosti z kraje

Polární záře bude patrná i v Česku. Dívejte se na sever

S informací o tom, že i v České republice bude možné spatři polární záři, přišel v pondělí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Jev známý spíše ze severských zemí mohli češi pozorovat už v neděli v noci.

Už v neděli večer k Zemi dorazily částice z páteční erupce na Slunci. „Tyto částice způsobily narušení geomagnetického pole a středně silnou geomagnetickou bouři, která stále v těchto chvílích přetrvává. Následkem toho bylo možné spatřit včera později večer slabší polární záře i z našeho území,“ uvádí ČHMÚ na svém facebookovém profilu.

Zámek z pohádky O svatební krajce. Památka, kterou zničila komunistická éra

Během dneška, tedy pondělí 27. února pak meteorologové očekávají příchod dalších nabitých částic, ovšem pro změnu ze sobotní erupce. Díky tomu v pondělí pozdě večer možná spatříme ještě výraznější polárni záři než byla ta nedělní.

Pravděpodobnost toho, že polární záři uvidíme, je navíc o něco vyšší než v neděli. Meteorologové totiž předpokládají jasnou oblohu.  Pro pozorování je ideální temné místo bez světelného smogu. Situaci ale může komplikovat dorůstající (zařící) měsíc.

 Veškeré informace najdete na: https://spaceweather.com/a také na Facebooku Českého hydrometeorologického úsatavu. 

Související obrázky:

Napsat komentář