NepropásněteVolný čas

Pražské Návraty Tima Burtona: Nakoukněte do světa Sweeneyho, střihorukého Edwarda i seriálové Wednesday

Tim BurtonKterý režisér a umělec je neodmyslitelně spjatý s hercem Johnny Deppem a stojí za slavnými filmy Střihoruký Edward a Karlík a továrna na čokoládu či za seriálovým hitem Wednesday? Samozřejmě, Tim Burton. Věděli jste ale, že se v Praze koná výstava zaměřená na jeho tvorbu?https://www.stredocesky-magazin.cz/horkyze-slize-dostali-benatky-do-varu-byt-cislo-4-mile-prekvapili/

Návrat po deseti letech

Výstava s trochu enigmatickým názvem Návraty neboli The Return probíhá od začátku května v Obecním domě v Praze. Odkazuje snad jméno k tomu, že se výstava vrací úplně na začátek jednotlivých Burtonových filmů a představuje různé skicy a náčrty postav z jeho neuvěřitelných světů? Nebo je to možná jen pomrknutí na ty fanoušky Tima Burtona, kteří moc dobře ví, že obdobná výstava se zde již konala, shodou okolností před deseti lety? 

Ostatně tehdyji navštívil rekordní počet lidí, něco přes 100 tisíc. „Věříme, že i tentokrát potěšíme celou další generaci, skalní fanoušky Burtona i milovníky filmu a umění, kteří vyrostli třeba na snímcích Dumbo či hororovém seriálu Wednesday,“ věří Kateřina Riley, ředitelka společnosti Art Movement, která pomohla výstavu uskutečnit. Na webu výstavy se pak dokonce můžeme dočíst, že by se umělec, jehož se to celé týká, mohl v Praze zastavit i osobně, ovšem termín jeho návštěvy zatím uveřejněn nebyl.

Návraty mají za cíl představit zhruba čtyřicetiletou uměleckou dráhu Burtona coby „vizuálního pohádkáře“, označovaného též za filmového mága. Kromě režie ho představuje též coby producenta, scenáristu, loutkaře a básníka. Některé jeho kresby působí temně, možná i lehce morbidně, ovšem svědčí o jeho velké kreativitě. Drobné básničky zase odhalují, že miluje humor a slovní i vizuální hříčky. 

Vojtek se mění v Céline Dion i slovenskou babku: Narodil se Otec v šestinedělí

Sondy do jiných vesmírů

Za vidění rozhodně stojí část expozice věnovaná něčemu tak malému a nenápadnému, jako jsou ubrousky. Právě na nich ale leckdy dal Burton prostor své fantazii, když třeba obědval či večeřel v restauraci a jiný papír tak po ruce nebyl.

Vizuálně nejvýraznější jsou pak různé loutky známé z Burtonových snímků. Po stěnách tu lezou místo pavouků mozky a společnost vám v sálech budou dělat třeba piráti a další unikátní tvorové. Když se ozve rána, tak to byl asi robůtek, co stojí v koutě a občas se asi musí trochu jinak narovnat. Kdo ví, jestli ho z toho okounění tam už nebolí hlava.

Po místnostech jsou také rozmístěné jakési bílé koule, připomínající nějaké vesmírné sondy. A skutečně, můžene díky nim tak trochu nahlédnout do jiných vesmírů. Stačí najít ten správný otvor a přiblížit k němu vaše ctěné očko. A už třeba pozorujete Umpa-lumpy z továrny na čokoládu, mrtvou nevěstu Tima Burtona, postavy z Ukradených Vánoc či mimozemšťany z Mars útočí!

Jen pozor, kam koukáte, občas se najde i dioráma, co působí nevinně, ale při bližším zkoumání si všimnete, že tam něco nehraje… Neleží tamhle náhodou mrtvola? A není tohle na zdi třeba… krev?  Inu, nedivme se, že doporučený věk návštěvníků je až od deseti let. 

Jak probíhá výcvik asistenčních psů? Zapojí se i vězni

Co si odnesete domů?

Pokud máte rádi filmy, pod nimiž je Tim Burton podepsaný, je pro vás tato výstava zřejmě nutností. Zajímavá a přínosná bude ale jistě i pro laiky, ostatně narazíte zde i na obrazovky, na nichž jsou některá méně »profláklá« díla promítána. 

Výstava, na které ovšem bohužel platí zákaz focení a natáčení, potvrá až do 30. září. Její součástí je i malý krámek s různými suvenýry. S Burtonovými kresbami tu seženete několik záložek do knížek, také lahve na vodu, můžete si pořídit ovšem i něco většího, třeba plakát či mikinu s motivy z jeho tvorby.

 

 

 
 
 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Příspěvek sdílený Tim Burton Prague (@timburtonprague)

Související obrázky: