HryPCTechnologie

Surviving Mars – Vybudujte základnu na Marsu dříve než SpaceX, nebo NASA

Hra: Surviving Mars

Typ: Budovatelská strategie
Vývojář: Haemimont Games, Paradox Entertainment
Vydavatel: Paradox Entertainment
Platformy: PlayStation, PC, Xbox
Datum vydání: 15. března 2018

 

V dnešní době je výstavba základen mimo naší planetu velmi atraktivní záležitostí a najdou se vládní i soukromé společnosti, které plány na počátek kolonizace cizích vesmírných těles uvádějí v realitu. Jednou z nich je například SpaceX Elona Muska, o které je poslední dobou opravdu hodně slyšet. Právě proto jsme se rozhodli pro ukázku a recenzi hry z roku 2018. Jedná se o budovatelskou strategii Surviving Mars, ve které se pokusíte rudou planetu obsadit lidstvem vy sami!

Sakra, co teď? Jak na to?

Začátky jsou poněkud náročnější a některé by mohly odradit, nicméně pokud vydržíte, určitě se nebudete nudit. Tutorial se ve hře sice nachází, nicméně vás nepřipraví zrovna perfektně na váš úkol, a tak se ocitnete na Marsu s pocity Alenky proskočivší králičí norou. Například já osobně využil první hru na bližší seznámení s mechanikou hry metodou pokus – omyl. Jakmile se budete cítit silní v kramflecích, můžete se pustit oficiálně do kolonizace. Jako první si vyberete sponzora pro svou misi, což je v podstatě výběr obtížnosti hry. Následně zaměření velitele, logo a náklad prvního vesmírného plavidla směřujícího k Marsu. Jakmile si vyberete místo přistání, které vám opět nabídne možnost upravit obtížnost hry, můžete vyrazit pokořit další milník lidstva!   

První kroky na Marsu

V prvních momentech na Marsu je potřeba postarat se o základní přísun surovin, energie a vody, pak se můžete začít pouštět do budování zázemí pro první obyvatele na planetě. Skvělé je, že si můžete nechat zaslat suroviny, stroje, či základní budovy, na které nemáte ještě vyzkoumané plány, z planety Země, zadarmo to ale nebude. Nejen, že za každou věc poslanou ze Země musíte zaplatit, musíte mít také volné vesmírné lodě pro přepravu, proto je potřeba pro lodě, které se již na Marsu nacházejí, vybudovat výrobny paliva, díky kterým se mohou dostat zpět na Zemi. Finance získáte buď ze speciálních misí, nebo můžete těžit vzácné materiály, které pak na domovské planetě prodáte. Určitě doporučuji nevyužívat podporu ze Země nadoraz, nastanou chvíle, kdy ji opravdu budete potřebovat, a pokud nebudete mít finance, může skončit vaše mise fiaskem.

Vše je v mikromanagementu

Je opravdu důležité rozvrhnout si kam jakou budovu umístíte, může totiž nastat situace, kdy vám bude chybět místo, nebo naopak budete muset propojovat chaoticky různé pozice s budovami. Základem je mít v každém sektoru, ve kterém chcete něco budovat (a tím nemyslím sektory, jak jsou rozvržené na mapě, ale spíše jak si vy rozvrhnete výstavbu), řídící věž pro drony, kteří obstarávají veškerou práci na planetě, a sklady různého druhu. Je také důležité mít dostatečnou zásobu energie v bateriích, protože její přísun velmi kolísá dle momentálních podmínek na planetě a typu budov, které energii vytvářejí, takže se vám často stane, že vám z obrovského příjmu energie najednou ukazatel skočí do mínusu. K tomu si musíte uvědomit, že se nacházíte na prašné planetě bez atmosféry, takže jemný Marťanský prach vám opravdu nedá spát, drony se v podstatě musí neustále starat také o údržbu budov a vozidel.

První obyvatelé

Jakmile si připravíte podmínky pro první „Marťany“, můžete si vybrat posádku z řad inženýrů, vědců, geologů a dalších, kteří se stanou prvními kolonizátory. A zde přichází další zajímavý prvek hry, protože každý z jedinců má nejen své dané zaměření, ale také vlastní potřeby, bez kterých není spokojen. Někdo je například alkoholik, jiný potřebuje sportoviště a tak dále. Pokud se nebudete starat o jejich potřeby a neduhy, budou nespokojení a začnou propadat depresím, které mohou vést až k sebevraždě. Já například řeším tyto problémy tak, že vybuduji dvě až tři propojené kopule, s odlišným zaměřením. V jedné lidé žijí a baví se, v dalších pak pracují. Hra je dokonce co se týče lidí tak propracovaná, že někteří se vám nabídnou jako geniální vědci, jiní jako líní jedinci či nemotorní hlupáci, kteří budou při práci spíše ku škodě. Můžete je sice prostě jednoduše nepozvat na planetu, ať si dělají neplechu doma na Zemi, pak se ale dostanete do fáze, kdy nebudete mít dostatek lidí. Doporučuji se opravdu podívat na vlastnosti lidí a dle toho je přiřazovat na daná pracoviště. Když to řeknu lidsky, tak blbce prostě pošlete k méně důležité práci, když to pokazí, tak se nic moc nestane. A nezapomeňte na ženy. Jakmile se vám na Marsu narodí první dítě, tak nejen, že bude mít v občance i kolonku – planeta narození: Mars, což bych sakra taky chtěl, ale je to jedním z prvních kroků k úplnému osamostatnění se od závislosti na domovské planetě.

I když je naučení se základních mechanik hry složitější, hra za to opravdu stojí a přinese hodiny a hodiny zábavy posílené tím, že se právě nacházíme v době, kdy se kolonizace cizích planet pomalu mění ze snů a sci-fi na skutečnost!

 

Závěr: Když se člověk prokouše základy, je hra opravdu impozantní. Originalita propojení blízké budoucnosti s mikromanagementem, který občas dá zabrat a pěkně vás naštve, s vlastnostmi lidí na planetě, je dechberoucí. Velká škoda, že v základní verzi chybí nějaký hezký příběh, nicméně upgradů hry ve formě přídavného obsahu je několik.

 

Oficiální trailer hry:

Související obrázky:

Napsat komentář