HryPCTechnologie

Zkuste si život Vikingů na vlastní kůži!

Hra: Valheim

Typ: Akční, RPG, Survival
Vývojář: Iron Gate AB
Vydavatel: Coffee Stain Publishing
Platformy: PC
Datum vydání: 2.2.2021 (předběžný přístup)

 

Valheim nepatří mezi hry, které jsou očekávané jako trháky hned od zveřejnění jejich budoucího spuštění. Občas se ale zničehonic objeví hra, která absolutně předčí očekávání a mezi ně rozhodně Valheim patří. Vždyť za pouhý týden od svého spuštění se umístila na čtvrtém místě her s největším počtem aktivních hráčů na službě Steam. Počet aktivních hráčů 9. února činí necelých 150 000 a to se stále jedná pouze o takzvaný early access, což ve zkratce znamená, že hra ještě není kompletní, stále se na ní pracuje a dle zjištěných informací bude ještě minimálně rok.

Život Vikinga v mystickém světě

Valheim začíná jako spousta jiných her tohoto typu, začínáte jako spoře oděný seveřan, který musí vybudovat své obydlí, ulovit nějaké to zvíře, aby nezemřel hlady, postavit různá zařízení, ať už pro samotné vaření jídla, či tavbu kovů a spoustu dalších činností, pro hráče RPG survival her známých. Často vás ve dne, ale hlavně v noci překvapí nepřátelé, kteří se vynoří z lesa a vy je musíte porazit, nebo jim utéct, abyste mohli pokračovat v tolik nutné těžbě. Obyčejná monstra, jako například stromu podobný Greyling vás již nepřekvapí, ale když si takhle rubete stromy, zaslechnete silné dupání a zem se otřese, zjistíte, že je něco špatně. Když se otočíte a hledíte do očí, vlastně spíše na koleno, obrovskému trollovi, nevíte, jestli zkusit utíkat, nebo bojovat. Já osobně bojoval a po úporném souboji vyhrál, s pomocí svého spoluhráče.

PVP, nebo PVE?

A zde je jeden z hlavních rozdílů oproti jiným hrám tohoto typu. Hra má své obrovské kouzlo hlavně v kooperaci s dalšími hráči, nejedná se o gigantický svět s enormním množstvím hráčů, kde se u slabších počítačových sestav začne škubat obraz, jakmile se začnete blížit k městu. Ano, svět je obrovský a ten, na kterém začínáte, je jen jedním z několika, které budete moci navštívit, ale nenarazíte v něm na vám neznámé hráče. Samozřejmě můžete využít některý z volně přístupných světů, ale kouzlem je hlavně možnost spustit si svůj náhodně vytvořený a unikátní svět, který můžete hrát samozřejmě jako solo hráč, ale mnohem lépe se pobavíte s přáteli, které do tohoto světa pozvete, a ve kterém nebude nikdo jiný, kdo by vám házel klacky pod nohy. 

Spolupráce vývojářů s komunitou

Jedním z dalších velkých plusů je i to, že vývojáři velmi úzce spolupracují s hráčskou komunitou, například na lokalizaci, díky čemuž se ve hře nachází také čeština! A to u her tohoto typu nebývá ani po několika letech jejich hlavního spuštění. Valheim je tedy novinkou, která má opravdu obrovský potenciál a vzhledem k tomu, že je dokončena dle slov vývojářů pouze z přibližně dvou třetin, máme se rozhodně na co těšit.
Ke hře se ještě jistě vrátíme později, abychom dokončili její hodnocení, protože na celkové hodnocení ještě nebylo dostatek času.

 

Valheim hodnocení

Závěr: Na to, že se jedná o předběžný přístup je hra úžasná a velmi skvěle zpracovaná. Každý si zde najde to svoje, od stavitele, po válečníka. K hlavnímu hodnocení se však ještě vrátíme, jakmile budou dojmy ze hry celkové. 

 

Oficální trailer:

Související obrázky:

Napsat komentář