Tipy na výletyVolný časZajímavosti z kraje

Sídlo husitského velitele a zajímavé výletní místo – Sion, co není ve Švýcarsku

„Tak co je tady v okolí? – Hrad Sion. – Počkat, to je ve Švýcarsku, ne?“ Tak zhruba takhle začal můj nedávný rodinný výlet. Je sice pravda, že ve Švýcarsku nese jedno město jméno Sion a nachází se tam hned několik krásných památek, ovšem my jsme tentokrát rozhodně nemuseli tak daleko a nejenže jsme putovali jen po vlastech českých, nýbrž jsme zůstali přímo ve Středočeském kraji. Konkrétně nedaleko Kutné Hory nebo chcete-li, jen co by kamenem dohodil od vesnice Chlístovice.

Kampak vedou dveře z ložnice Karla IV.? Asi do věží! aneb Karlštejn, místo mnoha tváří

Autem, pěšky, na kole… i na koni?

My jsme se tedy na toto historicky zajímavé místo dopravili autem – původně jsme se vydali na houby, ale protože bylo příliš sucho, vzdali jsme to poměrně brzy a hledal se náhradní plán. Google Mapy nás perfektně navedly, ovšem tím, že jsme vyjížděly z místa nedaleko Kozohlod, projeli jsme i řadu vesnic s velmi zajímavými názvy – Žáky, Močovice, Kluky či Pucheř. Vy ale třeba pojedete méně dobrodružnou trasu, například z Kutné Hory byste tam jeli autem 13 minut. Malinké parkoviště, pokud tedy nepřejedete zatáčku, na níž navádí maličký ukazatel s názvem Sion, se nachází velmi blízko samotnému hradu, respektive jeho zřícenině.

Osobně si ale myslím, že daleko více návštěvníků sem proudí buď pěšky či na kole. Ostatně pořád nám do očí svítily červené a zelené turistické značky, dojdete asi i po modré. A soudě podle obrovské koňské koblihy, na níž jsme po cestě narazili, je zřejmě možné sem dorazit i koňmo. To už pak budete mít v podstatě pocit, že jste se vrátili v čase a sami patříte k družině husitského hejtmana Jana Roháče z Dubé.

Husité, hymna i tajný reliéf

Právě ten využil původní slovanské hradiště a nechal tu v roce 1426 hrad Sion vystavět. Údajně si představoval, že zde jednou v klidu dožije. Jenže osud tomu chtěl jinak a on a jeho věrní tu nakonec našli útočiště v závěru husitských válek, když čelili útokům vojsk císaře Zikmunda. Nakonec byl Sion dobyt a vypálen a Jan Roháč z Dubé byl odveden do Prahy, kde ho posléze v roce 1437 oběsili. Poté už nebyl hrad nikdy opraven.

Archeologický výzkum ale odhalil zbytky hradebního jádra i předhradí. Podle webu Turistická mapa pak byla na Sionu, v době své největší slávy moderní a novátorské svatby, také poprvé využita polookrouhlá zemní bašta, jež umožňovala použití děl.

Traduje se, že právě okolí Sionu navštívil v 19. století i dramatik J.K. Tyl a snad se jím nechal inspirovat i při napsání písně Kde domov můj?, co se později stala naší národní hymnou. Bez zajímavosti není ani modernější historie, především období německé okupace, kdy se 500 let od dobytí hradu dočkal Roháč z Dubé velké pocty v podobě pamětní desky s reliéfem od J. Vávry. Osazena tu byla tajně a k vidění je dodnes v údolí pod zbytky z hradu.

Dnes je Sion volně přístupným místem, kde se neplatí žádné vstupné, a přesto stojí za výlet. Najdete tu i pár informačních tabulí o historii místa a také vizualizaci toho, jak mohl Sion původně vypadat. Občas se tu prý konají i rytířské hry.

Hrad Sion

Obrázek 1 z 11

Sídlo si zde vybudoval Jan Roháč z Dubé, klidné stáří zde ale prožít nestihl. Foto: Jana Hanušová

Na šibenici!

Pokud pak budete pokračovat směrem na Chlístovice, spatříte i zajímavou dřevěnou konstrukci neboli šibenici. Ta je připomínkou toho, jak zemřel Roháč z Dubé. Nedaleko je také kostel sv. Ondřeje, založený rovněž v 15. století, ovšem později zbarokizován.

A pokud by vám to ještě nestačilo, můžete pokračovat do Kutné Hory, o jejíž krásách jsme psali již před časem.

Jedno z nejstašidelnějších míst Česka je kutnohorská Kosnice. Už jste tady byli?

Související obrázky:

Napsat komentář