Tipy na výletyVolný časZajímavosti z kraje

Jedno z nejstašidelnějších míst Česka je kutnohorská Kosnice. Už jste tady byli?

Navštívili jsme pro vás asi nejznámější, avšak ne jedinou kostnici Středočeského kraje. Nachází se v Kutné Hoře a její plné jméno zní kostel Všech svatých s kostnicí.

Nejprve si povíme trochu historie. V dávných dobách se tradovalo, že v Kutné Hoře byl rozprášen prach ze Svaté země. Proto zde chtěla být pohřbena velká spousta lidí, další spousta zemřelých pak zůstala také po morové epidemii a po husitských válkách. (Celou historii můžete nastudovat ZDE.)

A tak byl hřbitov kolem sedleckého kostela čím dál tím větší. Jenže jak se město rozrůstalo, tak bylo zapotřebí zároveň mnohem více místa pro výstavbu. Hřbitov bylo tedy nutné zmenšit a zároveň se také vypořádat s dalším problémem – jak důstojně naložit s ostatky. O výstavbu i výzdobu kostela se postaral věhlasný architekt Jan Blažej Santini.

Náš pohled

Kostnice v nás zanechala hlubokou stopu. Výzdoba je opravdu nevšední a na dnešní dobu také morbidní. Malé děti sem sice běžně chodí, ale my je příště nevezmeme. Je však samozřejmé, že patří mezi nejnavštěvovanější památky Středočeského kraje. Pozor, je zde zákaz focení.

Pokud se sem vypravíte, tak je možné vstupenku zakoupit předem přes internet. Na místě, tedy přímo v Kostnici nepochodíte. Infocentrum a suvenýr shop se nachází několik desítek metrů od ní u Muzea Lega, takže je snadno minete. Přímo v Kostnici ale uvidíte obrovskou ceduli s QR kódem, my sjem si vybrali kombinovanou s Klášterem Sedlec a Chrámem svaté Barbory.

Všechny tři památky vyjdou jednoho dospělého člověka na cca 300 korun. Této možnosti jsme samozřejmě využili, a tak vás postupně všemi třemi památkami také provedeme.

Další kostnici najdeme například v Kolíně, Mělníku, či v Žehuni.

Odkaz pro zakoupení vstupenek a více informací je ZDE.

Související obrázky:

Napsat komentář