Zajímavosti z kraje

Klepec, oáza klidu nedaleko Prahy. Vyrazte na sváteční výlet

Chcete vyrazit na krátký nedělní výlet do přírody, ale všechna místa v Praze už znáte? Zkuste vyrazit kousek za město směrem k Úvalům. Nad obcí Přišimasy se tyčí do výšky 358m kopec s názvem Klepec. Místo je navíc opředeno legendou.

Název Klepec prý ve staročeštině odkazuje na strmé místo. Samotný vrch je ale spíše nepatrný, cesta k němu vede jen do mírného svahu. Na jeho vrcholku se nachází malý háj, který skrývá tajemství. Úplně na vrcholku se vprostřed lesa tyčí osmimetrový kamenný útvar zvaný Slouha. Název dostal podle pověsti, kdy slouha vyrazil pást ovce na vrcholek. Když se ale večer dlouho nevracel, zvolala jeho žena „Bodej bys tam zkameněl“. Nejprve kletba postihla jeho ovce, později i slouhu, který zůstal shrbený těsně pod vrcholem kopce. Ve skutečnosti vznikl útvar postupným zvětráváním žuly, která v těchto místech kdysi tvořila jednotnou skálu. Na zadní straně Slouhy lze spatřit kanálky, jimiž stéká dešťová voda a dále útvar narušuje. V okolí Slouhy bývalo dříve několik menších kamenů – oveček, které však na přelomu 19. a 20. století místní kameníci odsekali a použili na stavbu silnice z Prahy do Kolína a též několik mostů v Praze a Poděbradech. V roce 1920 pak byla do zad Slouhy přidělána pamětní deska obětem 1. Světové války.

Nová štědrovečerní pohádka Klíč svatého Petra: Kam dojdeme po stopách princezny?

 

Na sever od Slouhy se za nedlouhou třešňovou alejí nachází v háji další tři podobné útvary. Jedním z nich je Stoh slámy, krásně kulatý, téměř pravidelný balvan. Na jeho vrcholku se nachází kamenná miska, která vznikla vodní erozí. I z této misky vychází odtokové kanálky. Poblíž Stohu slámy se nachází ještě další dva útvary a to Převrácený Šplíchalův kočár a Obří záda. Na posledním jmenovaném útvaru se můžete bez horolezeckého vybavení podívat právě na výše zmíněné kamenné misky.

Pokud se vrátíte zpět na turistickou stezku a vydáte se ještě dál směrem na sever, dorazíte k několika tůním. Ty vznikly zatopením bývalých kamenných lomů. Kámen z nich se používal například při dostavbě Národního divadla po požáru v roce 1881. Ještě nedávno sloužil největší zatopený lom jako přírodní koupaliště.

A jak se ke Klepci dostanete? Přímo na výchozím bodě naučné stezky ve Skřivanech, části obce Přišimasy, se nachází malé parkoviště pro osobní auta. Veřejnou dopravou se pak dostanete nejlépe vlakem z Prahy do Úval a z tama linkou 423 do zastávky Přišimasy,Horka. Samozřejmě se dá v teplejších dnech dojít i například od vlaku ze zastávky Rostoklaty, od autobusu ze Škvorce nebo z Hradešína a cestou se například zastavit i na prohlídku místní rotundy.

Slouha na vrcholu Klepec/Autor: Jan Kodrla

Obrázek 1 z 10

Související obrázky:

Napsat komentář