Zajímavosti z kraje

Sbírky pro handicapované vyšly na výbornou. Pomáhaly při ní děti dětem

Místní akční plán v ORP Lysá nad Labem uspořádal velkou věc. Po interním jednání Pracovní skupiny pro rovné příležitosti se tamní zaměstnanci pustili do velké dobročinné sbírky pro Domov Mladá a Domov pod lípou Lipník, zájem o sbírku byl nad očekávání velký. Místní akční plán (MAP) v ORP Lysá cílí na školy, na to, aby bylo vzdělávání ještě lepší a aby učitelé měli takové semináře s takovými odborníky, o něž doopravdy stojí. Vede proto několik pracovních skupiny, jednou z nich je také Pracovní skupina pro rovné příležitosti. Jejími členy jsou také zástupci domovů, v nichž žijí děti i dospělí s nejrůznějšími druhy mentálního či fyzického postižení.

Oblečení, hygiena, školní potřeby…

A právě od těchto zaměstnanců v rámci pracovních skupin přišla poptávka po tom, zda by MAP mohl uspořádat sbírku oblečení, hraček a hygienických pomůcek pro klienty domovů. Jedná se totiž o záležitosti, které nejsou v sociálních službách dostatečně financované a peníze, nebo část peněz na ně klientům a tím pádem i zařízením chybí. Sbírku MAP začal pořádat už koncem listopadu a běžela přibližně do poloviny prosince. MAP kvůli ní oslovil školy zapojené v projektu a pojmenoval ji: „Děti posílají radost dál“, přičemž samozřejmě nechal na ředitelích škol, zda se se svojí institucí zapojí či nikoli. V MAP v ORP Lysá nad Labem se zapojilo 7 škol a školek, v případě spřáteleného MAPu v ORP Mladá Boleslav další 4 školy a školky. Ze všech se podařilo vybrat neuvěřitelné množství materiálu, cca 6-7 dodávek věcí, které dále poslouží klientům zmíněných domovů. Akce tedy dopadla nad očekávání dobře. Věci, které se sešly byly pro domovy a jejich klienty skvělé. Sice se sem tam objevily například boty na podpatku, či plesové šaty, i přes to ale vše našlo nové majitele a udělalo ohromnou radost.

Dojemné předávání

Nejpotřebnější pak byly věci z milovické ZŠ Juventa. Tam sbírku zaměřili velmi konkrétně a to na hygienické a školní potřeby. Sešlo se zde mnoho krabic plných sprchových gelů, zubních past, kartáčků, sešitů a psacích potřeb, ty zvláště v Lipníku, bytostně potřebovali. Samotné předávání věcí mezi ZŠ Otevřeno a Domovem Mladá bylo velmi dojemné. Děti z Otevřena totiž klientům domova přinesly vybrané věci osobně. Ředitelka domova Mladá Tereza Palánová pak všechny dárce pozvala na den otevřených dveří, který se uskutečnil těsně před Vánocemi. Zapojené školy v ORP lysá nad Labem:
 • Obec Přerov nad Labem 
 • ZŠ Juventa Milovice
 • ZŠ JAK Lysá nad Labem
 • Mateřská škola Čtyřlístek
 •  Základní škola Otevřeno, z.ú.
 • Mateřská škola Mašinka Lysá nad Labem
 • Mateřská škola Semice.
Zapojené školy v ORP Mladá Boleslav:
 • MŠ Mečeříž
 • MŠ Sluníčko Mladá Boleslav
 • MŠ Kosořice
 • ZŠ Dobrovice

Děti i dospělý s handicapem pod stromečkem našli svá přání

Konec roku byl pro Místní akční plán v ORP Lysá nad Labem náročný nejen kvůli sbírkám na školách, které měly za cíl podpořit Domov pod lipou Lipník a domov Mladá, ale také kvůli tomu, že z Pracovní skupiny pro rovné příležitosti vyplynula ještě jedna velmi zajímavá a také nároční akce. Byl jí strom splněných přání. Šlo o sbírku zacílenou na širokou veřejnost. Strom splněných přání měl za úkol pomoci klientům zmiňovaných domovů k tomu, aby pod vánočním stromečkem našli dáreček, který opravdu chtějí. Klienti mohli své přání napsat, či namalovat, seznam poté dostali zaměstnanci MAP, aby ho mohli šířit dál mezi veřejnost a ta mohla dárečky kupovat, balit a nosit do domovů.

Místní média

Strom splněných přání bpodpořila místní média jako jsou Listy města Lysá nad Labem, Echo nebo Zpravodaj Benátecka. Všichni dostali plakátek s popisem toho, kterak mohou dárky rezervovat, opatřit a odevzdat buď přímo do domovů či do našich spolupracujících knihoven, anebo přímo k nám do kanceláře, abychom je následně doručili kam bylo zapotřebí.

Rezervace dárku

Výběr dárku byl možný pomocí sociální sítě Facebook. Tam si každý mohl vybrat koho a čím chce obdarovat. Rezervovat pak mohl jednoduchým zasláním zprávy, emailu, či telefonicky. Zabalený a označený dáreček pak bylo možné zanést na výše zmíněná místa, odkud jsme je distribuovali dál. Pro Domov pod lipou Lipník se povedlo sehnat všechno a to i díky podnikatelce, která část přání nakoupila a osobně odvezla. V případě Domova Mladá se vybrala nadpoloviční většina dárků. Nutno ovšem podotknou, že Mladá má dvojnásobný počet klientů oproti Lipníku. Domov však měl možnost zbylé dárečky dokoupit. Akce tak byla velmi úspěšná, po počátečních drobných problémech se pěkně rozjela, velké množství lidí reagovalo na Facebooku i při osobních setkání. Pokud by se Strom splněných přání měl opakovat v příštím roce, tak bude MAP v ORP Lysá stoprocentně připraven a nastaven pomáhat.

Související obrázky:

Napsat komentář