Volný čas

A je čisto! Jak na údržbu akvária?

Pokud chcete, aby akvárium fungovalo tak, jak má, je třeba dbát na pravidelnou údržbu. Je to vhodná prevence proti růstu řas, kažení vody a samozřejmě onemocnění a úhynu ryb. Je však důležité také vědět, jak správně nádrž vyčistit. V opačném případě totiž můžete udělat více škody než užitku.

Nic se nemá přehánět

Mějte na paměti, že naprostá sterilita v nádrži není žádoucí. Největší chyba začátečníků obvykle bývá, že čistí akvárium od základu. Vymění kompletně všechnu vodu, properou substrát a vyčistí filtr. Tak takhle ne. Znamenalo by to totiž, že nádrž musíte pokaždé znovu a znovu zakládat od úplného začátku. A to přeci nechcete. Buďte proto ohleduplní na všechny organismy, kteří v akváriu žijí. Tedy nejen na ryby a rostliny, ale také na filtrovací bakterie, které čistí vodu a udržují akvárium v rovnováze. Ty byste takovým způsobem pokaždé znovu vyhubili.

Základem je vyměnit pouze cca 1/3 vody, odkalit dno a nečistit filtr současně s údržbou. Co se filtru týče, měl by se čistit až poté, co se zmenší jeho průtok. To může být jednou za dva týdny, ale i jednou za dva měsíce. Je to individuální a záleží na filtru a podmínkách v akváriu. Pokud chcete zachovat co nejvíce bakterií, které se nejlépe množí právě v substrátu a ve filtru, použijte k čistění vodu z akvária, kde se tyto bakterie také vyskytují.

Krok po krůčku

Pokud se chystáte odstraňovat řasy, mělo by to být to první, co uděláte. Poté, co houbičkou otřete skla, případně mechanicky odstraníte části řasy, se totiž do vody uvolní jejich spory. Jejich část se poté dá odstranit odkalením dna, při němž současně odčerpáte část vody. Mělo by to být ale jen 1/3 – 1/2 celkového objemu nádrže. Nezapomeňte také na případné prostřihnutí rostlin. To může především u hodně zarostlých akvárií zabrat nejvíce času z celé údržby.

Zbývá už jen doplnit zbývající část vody. Ta by měla být, pokud máte tu možnost, odstátá. To proto, aby z ní vyprchaly jedovaté látky, jako je chlór či amoniak, který může dělat potíže mnohým citlivějším živočichům. Také vodu doplňujte citlivě, abyste přitom nerozvířili zbylé nečistoty ze dna. To by mohlo opět způsobit potíže obyvatelům akvária.

A je čisto!

A to je celé. Nakonec to zase až taková věda přeci není. Je jen důležité pochopit fungování nádrže jako samostatného organismu, který potřebuje udržet své přirozené mikroorganismy a zároveň musí mít pravidelný přísun čerstvé vody. Údržba, nebo alespoň výměna vody, by měla přijít na řadu přibližně jednou za týden.

Po dokonání díla můžete ještě zapnout UV lampu, pokud jste tedy touto technikou vybavení. Pomáhá bojovat proti řase tím, že z vody odstraní škodlivé látky a spory řas. Ale pozor, odstraňuje vše živé, tedy i prospěšné mikroorganismy. Neměla by proto zůstat zapnutá příliš dlouho. Třešničkou na dortu, který vám jistě zpříjemní pohled do čerstvě vyčištěného akvária, jistě bude i vyleštění vnějšího skla. A teď už nezbývá než se kochat.

Související obrázky:

Napsat komentář