TechnikaTechnologieVěda

Počítač v hlavě, aneb dočkáme se kyborgů mezi námi?

Každý fanoušek sci-fi jistě ví, co, nebo kdo je to kyborg. Dokonce již v dnešní době se mezi námi nacházejí jedinci s anténou vyčnívající z hlavy, kamerou místo oka, či s implantovanými končetinami. Kyborgizace tedy není vzdálenou budoucností, ale rychle se rozvíjející přítomností a možná se velmi brzy dočkáme dalších pokroků v tomto směru vědy.

Čím se zabývá Neuralink

Neuralink Corporation je neurotechnická společnost, která byla založena miliardářem Elonem Muskem a několika dalšími. Společnost se zabývá mimo jiné také kyberneticko-neurálním spojením, neboli rozhraním, které zprostředkovává komunikaci mezi mozkem a strojem. Tyto systémy převádějí elektromagnetické vlny na signál, který umožní ovládat koncové zařízení. Zní to jako sci-fi, nicméně je potřeba si uvědomit, že první velký průlom v tomto odvětví nastal již v roce 1969, kdy Eberhard E. Fetz poukázal na to, že opice dokáže ovládat pohyblivé elektrické rameno díky neuronové aktivitě mozku.

Od založení v roce 2016 přijala společnost Neuralink Corporation řadu významných kapacit z oboru neurologie, neurochirurgie a dalších expertů. Do dnešní doby společnost pracovala na vyvinutí a vylepšení čipu určeného pro implantaci do mozku. Jako jeden z prvních produktů chce společnost vypustit do světa zařízení, kterým by bylo možné ovládat například mobilní telefon pouze myšlenkou.

Minipočítač v hlavě

Do lebky by se měl vyvrtat otvor pro umístění implantátu a za pomoci velmi precizního robota, který byl vyvinut za tímto účelem, by měl být následně implantát propojen pomocí elektrod přímo s mozkem. Díky tomuto čipu budou moci lidé eliminovat své nedostatky, jako například nefunkční zrak, sluch, paměť, či jakékoliv poškození související s lidským mozkem, nechal se slyšet Musk.

Testování a budoucnost

Zařízení samozřejmě nemá být implantováno natrvalo, mělo by být možné jej bez jakéhokoliv nebezpečí vyjmout, opravit, či nahradit. Do této doby probíhaly testy primárně na prasatech. Že byly provedeny testy také na opicích, společnost delší dobu nepřiznávala, nicméně během prezentace tuto informaci přiznal sám Elon Musk. Tento test je ale velmi zásadní, jelikož opice je velmi citlivým subjektem, který byl schopen vlastním mozkem ovládat počítač, dodal Musk. Nyní bude důležité sledovat testované subjekty, zda nebudou trpět případnými traumaty, či jinými zdravotními komplikacemi. Poté bude společnost Neuralink připravena na testy na lidech.

Nejzajímavější jsou však velmi ambiciózní cíle, které společnost a sám Elon Musk v tomto systému vidí. Primárním cílem je pomoci pacientům trpícím různými nemocemi, nicméně v budoucnosti by mělo jít i o možnosti od vkládání textů pouhou myšlenkou, až po stažení a zálohování dat přímo do kapacity mozku. V tom případě by například učení cizího jazyku bylo opravdovou hračkou a otázkou velice krátké doby.

 

Související obrázky:

Napsat komentář