Zajímavosti z kraje

Lidé počítali zpěvné ptactvo. Kdo vyhrál? Další příležitost bude na jaře

Také Středočeši o víkendu počítali zpěvné ptacvo. Výsledkem je informace o tom, kteří opeřenci jsou v české přírodě nejhojnější. Tipnete si, kdo je vítěz?

Sčítání tradičně organizuje Český svaz ochránců přírody. Výsledky 17. ročníku zimního pozorování ptáků na zahradách v programu Živá zahrada pak svaz zveřejnil v pondělí 11. ledna. Nejčastěji pozorovaným druhem zimních zahrad se stala sýkora koňadra. Těsně za ní skončil kos černý a s odstupem pak sýkora modřinka. Tato trojice byla nejčastěji pozorována i v roce 2004, kdy program vznikl. Akorát s tím rozdílem, že první skončil kosák a druhá byla sýkorka.

Zimní kolo soutěže Živá zahrada proběhlo tradičně během Vánočních svátků. Lidé na svých zahradách pozorovali a zapisovali výskyt jednotlivých druhů ptáků s tím, že je lákali na krmítka. Programu se účastní již 1750 zahrad. 

Program Živá zahrada je typickým programem takzvané občanské vědy. Díky zapojení laické veřejnosti jsou zjišťovány cenné údaje o některých prvcích naší přírody. Ty pak mohou dobře posloužit jak vědcům, tak třeba v praktické ochraně přírody.

Přihlášku zahrady do soutěže Živá zahrada lze vyplnit kdykoliv během roku zde: https://www.zivazahrada.cz/soutez/prihlaska-2/ . Nejbližší termín pozorování je stanoven na 21. – 23. května 2021, pro školní zahrady pak 17. – 21. května 2021.

Související obrázky:

Napsat komentář