Tipy na výletyVolný časZajímavosti z kraje

Pilarová ve strančické synagoze. Výstava a koncert v jednom

Jedinečné exponáty a zároveň vzpomínka na významnou zpěvačku Evu Pilarovou, od jejíž smrti 14. března uběhly již dva roky. Takovou výstavu pod názvem Fotoobrázky Evy Pilarové můžete od 12. do 20. 3. navštívit v bývalé synagoze ve Strančicích. Připravil ji vdovec Jan Kolomazník spolu s přáteli zesnulé pěnice.

Najdete zde osm rób přímo z šatníku trojnásobné zlaté slavice a především pak fotografie, jejichž autorkou byla sama Pilarová. Kromě zpěvu totiž milovala právě i fotografování a již za svého života svá díla hojně vystavovala. „Žena vždycky chtěla 100 výstav a zemřela, když jich měla 97. Slíbil jsem ji tam nahoru, že jí pošlu ještě zbylé tři výstavy,“ popsal pro TV Prima Kolomazník, který tak jen pokračuje v díle, které započala sama Eva.

Pokud máte chvilku, neváhejte a zastavte se ve Strančicích ještě v průběhu tohoto týdne. Budovu synagogy (Revoluční 30) najdete nedaleko od vlakového nádraží a vstupné činí jen symbolických 50 Kč na oživení synagogy, přičemž děti do patnácti let a senioři od šedesáti pěti let neplatí nic. V neděli 20. března pak akci čeká slavnostní zakončení spolu s koncertem, který startuje v 18 hodin a zpěvačka Jana Slavíková na něm zazpívá skladby, které jsme dříve znali právě v podání Evy Pilarové.

Pokud nestíháte, nebo to máte do Strančic daleko, nezoufejte. V plánu jsou ještě další dvě výstavy na počest zpěvačky – jednu její muž chystá uspořádat na Moravě a tu druhou, respektive jubilejní 100. výstavu, hodlá zorganizovat v Kersku v srpnu, tedy u příležitosti Eviných nedožitých narozenin. 

Koncert Jany Slavíkové

Foto: Web obce Stránčice 

Související obrázky:

Napsat komentář