Zajímavosti z kraje

Obří úspěch Zoo Praha. Mládě luskouna je nutné pravidelně vážit

Zoo Praha má druhé mládě luskouna. Na světě je už pár dní, dneska, ve čtvrtek 4. července jej ale krásně vyfotil šéf pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Luskouní mládě je nyní zapotřebí ráno a večer vážit aby ošetřovatelé věděli zda jej začít přikrmovat.

O pár dní později

„Druhé evropské mládě luskouna se narodilo o pět dnů později oproti předpokládanému termínu vypočítanému po zkušenosti s narozením Šišky,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Tomu odpovídá i to, že má vyšší hmotnost, je zřetelně vyspělejší a také aktivnější. Snaží se sát mateřské mléko, je však otázka, zda mládě nebude stejně jako Šišku nutno přikrmovat uměle.“

Jedna s posledních šancí vidět Kollera s Lucií – Točník (stredocesky-magazin.cz)

Luskouni, kteří jsou označováni jako „oživlé šišky“, jsou ohroženi lovem kvůli jejich masu a šupinám. V lidské péči je jejich chov krajně obtížný, v Zoo Praha se ho však díky spolupráci s Taipei Zoo a zkušenostem jejích chovatelů podařilo úspěšně zvládnout. Samička Šiška se stala prvním luskounem odchovaným v Evropě.

Expozice je dočasně zakrytá

„Matka Run Hou Tang se krátce po osmé hodině večerní odebrala pod mohutný kořen ve své expozici, čímž se dostala mimo dosah kamer. S ohledem na poznatky z loňského porodu předpokládáme, že mládě přišlo na svět krátce po půlnoci,“ říká chovatel luskounů David Vala.

Zda je mládě samička nebo sameček není zatím známo. Ačkoliv pavilon Indonéská džungle zůstává otevřený, expozice matky a mláděte je s ohledem na klidový režim dočasně zakrytá. O jejím odkrytí bude Zoo Praha informovat.

Text: Zuzana Kodrlová Zelenková a TZ Zoo Praha

Mládě luskouna krátkoocasého, Foto: Miroslav Bobek
Mládě luskouna krátkoocasého, Foto: Miroslav Bobek

Související obrázky: