Tipy na výletyVolný čas

Nečekejte na jaro a vydejte se do přírody už teď

Předsevzetí, že se budete víc hýbat už je dávno pryč, nechce se vám do mrazivých parků a raději zůstanete doma v teple, protože chodit spící přírodou vás nebaví? Zkuste změnit pohled, dobře se oblékněte a vydejte se na zimní procházku se zajímavým cílem.

Putování zimní krajinou nemusí být nuda. Vždy je dobré si vybrat cíl a hned bude pro vás zimní procházka příjemnější, a ještě si zlepšíte kondičku. „Na našem webu najdete mapu s nabídkou poutních stezek. Velmi často kombinují přírodu a nějakou historickou zajímavost. To je ideální pro lidi, které nebaví chodit jen tak, přesto se potřebují a chtějí hýbat,“ upřesňuje Miroslava Janičatová, ředitelka spolku SVATÁ LUDMILA.

Braník, Letná a kino z minulosti: Lokace z oblíbeného filmu Můj brácha má prima bráchu

Právě spolek ukazuje lidem, že prostřednictvím světců se mohou dovědět víc o historii českého národa a získat tak různé informace a zajímavosti. Příkladem může být stezka sv. Ludmily, která leží ve Středočeském kraji a propojuje Beroun, Tetín a Srbsko. V současné době navíc probíhá sbírka na prodloužení stezky do rodného města světice – Mělník. Pokud se podaří, stezka symbolicky propojí všechna místa spojená se životem sv. Ludmily. Výlet si můžete udělat také na Tetín a do jeho okolí. Ve městě je od loňského roku nově přejmenované náměstí 9. května právě na náměstí Kněžny Ludmily.

Pokud vás procházky a putování lákají až s prvními teplými paprsky, určitě si můžete na webu putovanizakoreny.cz najít některý ze zajímavých tipů pro letošní rok. 19. července se bude například konat na poutním místě Skalka tradiční Den poutníka a v květnu a červnu pak bude řada větších i menších poutí. Jednu z nejvýznamnějších letošních akcí připravují v Jablonném pod Ještědí, kdy se otevře Bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy, která prošla velkou rekonstrukcí, která trvala přes dva roky.

Vyzkoušeli jsme za vás: Lom Doubravice je plných nádherných drahých kamenů

Díky ní má kromě nové elektrifikace a osvětlení opravený krov, nové lucerny na kupoli, opravené hodiny i varhany. Odborníci také udělali obnovu podzemí a nový vstup, takže prohlídka baziliky bude jistě zajímavým zážitkem. Poprvé se otevře běžným návštěvníkům 1. května, ale speciální akce ji čeká 25. května, kdy u příležitosti slavnostního znovuotevření v ní bude sloužit mši svatou apoštolský nuncius Mons. Jude Thaddeus Okolo.

Text: Hana Tietze, spolek sv. Ludmila

Miroslava Janičatová, putování soukromý archiv 4
Miroslava Janičatová, putování soukromý archiv 4
Miroslava Janičatová, putování soukromý archiv 5
Miroslava Janičatová, putování soukromý archiv 5
Foto Muzeum Tetín, současná podoba náměstí
Foto Muzeum Tetín, současná podoba náměstí
Foto stará náves před 1. sv. válkou, Muzeum Tetín
Foto stará náves před 1. sv. válkou, Muzeum Tetín
Stezka sv.Ludmily vizualizace
Stezka sv.Ludmily vizualizace

Související obrázky: