Zajímavosti z kraje

Letní horka můžou pěkně potrápit Česko. Klimatizace už bude nutnost

Rekordně teplý březen nám dává připomenout, že klimatická změna není abstraktní pojem, ale už reálně ovlivňuje naše podnebí.

Dle analýzy Climate Change Service bylo navíc loňské léto celosvětově nejteplejší v historii měření. Průměrná evropská teplota byla o 0,83 °C nad průměrem a jde o páté nejteplejší teploty v letním období. Tyto horké dny dávají mnohým lidem zabrat. Problémem bývá špatný spánek, jehož výsledkem je únava a vyčerpání. Rizikovým skupinám, jako jsou senioři, nemocní lidé, děti či těhotné ženy, pak horka mohou způsobit závažnější zdravotní problémy. Obzvláště tyto skupiny by měly zvážit nákup klimatizace. Americký vědecký časopis Scientific American uvedl, že v době dramatické klimatické změny bude v budoucnu klimatizování budov klíčové. Mezinárodní energetická agentura (IEA) očekává, že do poloviny 21. století na světě přibudou čtyři miliardy klimatizací

Konec rýmy a nachlazení, známe jednoduchý trik – med do kávy

„Kvůli přicházejícím klimatickým změnám už nebude klimatizace luxusem, jako doposud. Zejména pro starší ročníky, které jsou na zátěž vysokých teplot citlivější, se v budoucnu stanou téměř nutností,“ uvádí Martin Mrajca, spolumajitel společnosti 81klima. Její koupě by se však neměla zbytečně oddalovat.

S nákupem klimatizace nečekejte do léta

Lidé by neměli s nákupem klimatizačních jednotek otálet, protože v létě se očekávat největší poptávka, kterou však vzhledem ke kapacitám výrobců nelze vyhovět. „Na začátku června pozorujeme výrazný nárůst zájmu zákazníků o klimatizace. Zároveň se však stává, že v červenci, v době největších veder, nám volají zoufalí lidé a chtějí montáž klimatizace domácnosti ideálně do druhého dne. To však není v našich silách. Naše týmy mají v tomto období obvykle plné termíny na cca měsíc dopředu, proto doporučujeme řešit montáž s předstihem, ideálně v březnu či dubnu, kdy můžeme zaručit rychlé dodání a často i lepší pořizovací cenu,“ uvádí Martin Mrajca, obchodní ředitel společnosti 81 klima.

Mobilní klimatizace

A jakou klimatizaci vybrat? Pokud nechcete řešit komplikace při instalaci a zároveň máte omezenější rozpočet, nabízí se mobilní klimatizace, která je zpravidla nejjednodušším a velmi úsporným řešením. Jak už název napovídá, její výhodou je možnost přemístit ji tam, kde je aktuálně nejvíce zapotřebí. Často se pořizuje například do bytů či prostorů, kde nelze zasahovat do stěn nebo do venkovních prostor těchto objektů není možné umístit venkovní jednotku klimatizace, což je potřeba u stacionární klimatizace. Ta je na druhou stranu jednoznačně nejvýkonnější, její nevýhodou je však vysoká cena a nutnost provedení stavebního zásahu, jelikož se skládá z venkovní a vnitřní jednotky, které jsou propojeny chladírenským potrubím. „Instalace klimatizační jednotky je velmi jednoduchá a zkušený tým profesionálů odchází od klienta včetně úklidu standardně do několika hodin. Důležité je zdůraznit, že pro instalaci klimatizace není potřeba stavební povolení, jak si spousta lidí stále mylně myslí,“ pokračuje Martin Mrajca.

Palác i mrakodrap na Pankráci: Kde s prstýnkem čarovala krásná Arabela

Klimatizace má i další výhody. V dnešní době už není jen o ochlazení, tepelný komfort totiž nabízí celoročně. V podstatě se jedná o tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, což znamená, že nejen ochladí, ale zároveň ji můžeme použít i na topení. Moderní přístroje navíc pomocí umí odstranit pyly, prach i nepříjemné pachy, fungují tedy i jako čističky vzduchu.

Jak nastavit správně klimatizaci, aby neškodila, ale pomáhala

Abychom zabránili nachlazení či jiným zdravotním problémům, je hlavním pravidlem při nastavení klimatizace správně nastavená teplota v bytě. Teplotní rozdíl uvnitř místnosti by měl dosahovat 5 až 7 stupňů Celsia oproti teplotě venkovního prostředí. Pokud je tedy venkovní teplota 35 stupňů Celsia, měla by mít klimatizace nastaveno minimálně 28 až 30 stupňů Celsia. Ve skutečnosti by měla být teplota dokonce o dva až tři stupně Celsia vyšší. Je tomu proto, aby organismus neutrpěl šok v důsledku příliš vysokých teplotních rozdílů. V tomto ohledu jsou nejcitlivější děti a starší lidé, přesto byste neměli tuto skutečnost podceňovat ani u ostatních věkových kategorií.

Recept na letní pohodu: Prázdniny s Broučkem už vyrazily do kin

Klimatizační jednotka má navíc tendenci vzduch mírně vysušovat. „V klimatizovaných místnostech nemá člověk žízeň tak často, jako při pobytu na slunci. Proto je třeba pamatovat na dostatečný pitný režim, případně zajistit jiný způsob zvlhčování místnosti. K tomu jsou ideální dobře zalité květiny nebo třeba menší fontánka. Ideální vlhkost vzduchu by se měla pohybovat mezi 40 a 50 procenty. Vyšší či nižší hodnoty jsou považovány za rizikové,“ dodává Martin Mrajca.

 

 

 

 

Související obrázky: