Filmové podfukyTipy na výletyVánoceZajímavosti z kraje

Které kuchyni vládla Dorota Máchalová? Potřetí jdeme po stopách vánočních pohádek

Hned několik míst naší republiky si zahrálo v oblíbené pohádce S čerty nejsou žerty, kterou letos „na Štěpána“ v hlavní vysílací čas (ve 20:15) uvede televize Prima. Kam se tedy vydáme po jejích stopách?

Kde ztratila Popelka střevíček? Vydejte se s námi po stopách vánočních pohádek:

80 kilometrů ze mlýna na zámek

Pohádka začíná pohledem na knížectví zasažené válkou a také pohledem na knížecí panství, které si zahrál slavný zámek Průhonice v okresu Praha-západ. Když si Angelina (Dana Bartůňková) a Adélka (Monika Stará, dříve Pelcová) hrají v zahradě na honěnou, jsou také v průhonickém parku, který je ostatně filmařským rájem.

Hlavní mužský hrdina Petr Máchal (Vladimír Dlouhý) pak bydlí, tedy dokud ho odtamtud nevyžene zlá macecha Dorota (Jaroslava Kretschmerová), v mlýně, který najdeme ve vesnici Střehom v okrese Mladá Boleslav v našem Středočeském kraji. Jedná se dokonce o kulturní památku.

Pohádka S čerty nejsou žerty: Mlýn

Obrázek 1 z 21

Pohádka S čerty nejsou žerty: Mlýn

Jak si jistě pamatujete, Dorota ho křivě obviní z krádeže a Petr se ocitá ve vězení, kde čeká na soud. Adélka mu tam přinese něco dobrého a pak si může oči vyplakat, že on mluví jen a jen o její sestře. Tato scéna pak vznikla ještě na další památce, a to na gotickém hradě Kost v Českém ráji. Možná proto, aby to měl Petr ze mlýna do vězení blíž, jelikož Střehom a Kost jsou od sebe místa vzdálená asi 2,5 kilometru a Google mapy dokonce odhadují, že kdybyste si tuto trasu chtěli dát pěšky, zabere vám to zhruba půl hodiny času.

Zato do těch Průhonic, to už by taková paráda nebyla, naopak 80 kilometrů už by dalo i takovému silnému mladíkovi, jakým Petr v pohádce jistě je, pořádně zabrat.

Podruhé po stopách vánočních pohádek: Kde bydlela Šíleně smutná princezna?

Pekelné ohně

Filmařům se ale zřejmě na Kosti líbilo i díky místní černé kuchyni. Ta skvěle posloužila do pohádky hned v několika scénách. Původně tu pracuje Dorota Máchalová, než jí správce (Viktor Preiss) přesvědčí, aby se dobře vdala a ještě lépe ovdověla a zbohatla. V závěru pohádky se tu pak v truhle s moukou zjeví správce spolu s kaprálem (Petr Nárožný), když prchají před čertem. Skutečně efektivní zkratka, je jim ale málo platná, protože co peklo schvátí, to už nenavrátí! 🙂 Za pár okamžiků už si je Vraník (Ondřej Vetchý) odnese. Pak už se na Kost znovu nevracíme, ale my se tam s dovolením ještě zdržíme.

Podle historie tohoto hradu to totiž skoro vypadá, že tu čerti skutečně trochu řádili. Minimálně proto, že památka hned několikrát vyhořela. Leckdy k tomu stačila jen pouhá nedbalost, například ze třicetileté války se Kost vůbec nemusela bránit nájezdům Švédů, ale vystačila si sama. Vojáci totiž z nudy popíjeli alkohol a veselili se tak bujaře, až převrhli svíčku…

Vánoční prohlídky

Dnes je ale Kost už zase samozřejmě v tom nejlepším pořádku, a proto jsme si ji vybrali jako třetí lokaci do našeho putování po stopách vánočních pohádek. Ostatně, pokud byste toužili se tam s námi vypravit, rozhodně nemusíte čekat třeba až do léta. Hrad totiž nabízí i speciální vánoční prohlídky, a to od 26. do 31. prosince, v časech od 11 do 15 hodin, po dvaceti minutách. Co se na nich dozvíte?

GALERIE: S Jinou zahradou se dostanete do pohádky. Mrkněte na obří prodejní vánoční výstavu

Třeba to, jak se Vánoce slavily ve středověku, jaké zvyky tehdy lidé udržovali, jak vypadala tabule při štědrovečerní hostině a kde se vzala tradice vánočního. Vstupenky je možné koupit i dopředu na webu Kosti, případně pak i na místě.

Hrad Kost

Obrázek 1 z 38

Hrad Kost je veřejnosti otevřen od roku 1950

Související obrázky: