HryPCTechnologie

Hororovka Inside, Orwellovská apokalypsa s neskutečnou atmosférou

Hra: Inside

Typ: Logická plošinovka, adventura
Vývojář: Playdead
Vydavatel: Playdead
Platformy: PC, Xbox, iOS
Datum vydání: 28.6.2016

 

Hra vás zaujme již od počátku a svou Orwellovskou apokalyptickou atmosférou v druhé polovině hry naprosto nadchne. Pozvolné odhalování příběhu je napínavé a chcete vědět stále víc. V roli malého chlapce se ocitáte ve světě, který je vám známý, ale zároveň něčím naprosto cizí. Inside je prostě hororovka jak se patří, kde se vývojáři spolehli na navození atmosféry pomocí vjemů a zvuků v pozadí, než na jakékoliv dialogy, což Insidu rozhodně sluší!

Bez přípravy hned do akce

Na počátku vás do hry neuvede žádné intro, ani video s úvodním příběhem, prostě jen spustíte hru, jste hozeni do lesa uprostřed noci a můžete se pohnout pouze doprava. Vyzkoušíte si absolutně jednoduché ovládání pomocí šipek a pokračujete lesem dál. Po chvilce narazíte na odjíždějící nákladní auto a na dvojici, kdy jeden z chlápků míří rozsvícenou baterkou vaším směrem. To vše se odehrává na pozadí hry, které je pro celou hru naprosto zásadní. Pokud vás chlápek s baterkou uvidí, dožene vás a uškrtí. Je nutné tedy po celou dobu sledovat veškeré dění, a to i pro řešení všemožných překážek a pochopení příběhu.

Deprese, strach a fascinace

Obrovskou výhodou hry je, že i když vás roztrhají psi (a musím říct, že vše je opravdu neskutečně propracováno do detailů), utopíte se, nebo vás zabije cokoliv jiného, nemusíte opakovat celé pasáže příběhu, ale vrátíte se jen krůček před svou smrt. Celé dění vás neustále nutí bát se, že vás někdo pronásleduje a sleduje, což je vlastně po celou dobu pravda. Nejzajímavější na hře je, že ani nevíte kam utíkáte, nebo co je vaším cílem, což byl jasný záměr autorů hry. Vše, co vidíte ve svém okolí, či ve scéně na pozadí vám uceluje příběh a postupně vše začne dávat smysl.

Překvapivý konec

Těsně před koncem vystřídá strach a pocit úzkosti zmatení a na úplném konci budete chvilku sedět a přemýšlet, co se to vlastně stalo, pak vám to začne docházet a alespoň já se cítil dost rozpačitě. Další indície k úplnému pochopení vám pak nabídne alternativní konec, ke kterému se dopracujete, pokud naleznete všechny tajné místnosti. Velká škoda je, že hru jste schopni dohrát během přibližně tří hodin, nicméně určitě si ji časem zahrajete znovu.

Víc vám ke hře neřeknu, protože by poté ztratila, alespoň částečně, své kouzlo, rozhodně ale doporučuji si hru pustit ve večerních hodinách, za tmy a úplného ticha.

 

Závěr: Ponuré, nervydrásající a po celou dobu neskutečně emocionální pokračování plošinovky Limbo má i přes pár menších vad a krátkého příběhu opravdu mnoho co nabídnout. Tuhle hororovku byste si neměli nechat ujít!

 

Oficiální trailer

Související obrázky:

Napsat komentář