NepropásněteTipy na výletyVolný čas

Harry Potter přicestoval do Česka… Kde unikátní výstavu hledat?

Toužili jste se, tak jako já, propadnout do světa Harryho Pottera, ale ten zatracený dopis z Bradavic prostě nikdy nepřišel? Navíc, kde má člověk hledat nástupiště 9 a ¾, že? Máme pro vás jedno řešení, i když tedy přiznáváme, že se opět zase jednou musíme podívat za hranice našeho kraje. Podle nás to ale v tomto, doslova magickém, případě, zkrátka stojí za to. A daleko nepojedeme – nemusíte balit do Londýna ani do Hollywoodu, cílová stanice – Teplice v Čechách, Ústecký kraj. Z Prahy se tam například dostanete pohodlně autobusem i vlakem, stejně tak autem to jistě pro nikoho ze Středočeského kraje nebude velký problém.

Benátecké muzeum je kulturní svatostánek. Monika Kolářová sem přivedla zajímavé osobnosti i divadlo

Co a kde?

Teď ještě ten důvod, proč na tenhle výlet vyrazit, že? Není třeba chodit dlouho kolem horkého mnoholičného lektvaru, právě v Teplicích je totiž nyní k vidění unikátní výstava Harry Potter ANEB MUDLOVÉ, PŘIJEĎTE EXPRESS!, předmětů spojených s fenoménem zvaným Harry Potter. Za vším stojí mladá sběratelka Andrea VendolskáDěčína, která se rozhodla ukázat své čarodějné poklady i světu. Výstava se v minulosti konala již v jejím domovském městě, letos v červnu se podařilo unikátní sbírku přestěhovat do Teplic, konkrétně do místního zámku, kde sídlí Regionální muzeum v Teplicích. Tam se samozřejmě můžete jít pokochat například zámeckými interiéry, co kdysi říkaly pane šlechtickému rodu Clary-Aldringen, ale též je tu expozice zaměřená na secesní sklo. Ovšem to vše teď doplňuje právě „potterovská“ výstava a není divu, že je tu teď plno rodin s dětmi. Já osobně jsem se tu byla podívat v den, kdy se dětem školou povinným předávalo vysvědčení. Jakmile se tak odpoledne otevřely brány teplického zámku, hned sem tatínkové a maminky vedli své ratolesti za odměnu.

Už zvenku nás vítá plakát, díky němuž rozhodně muzeum neminete, i když třeba Teplice neznáte. Po vstupu do budovy najdete po pravé straně šikovné informace o tom, co všechno tu je k vidění „pro mudly“. Vlevo je poté pokladna, kde si můžete zakoupit lístky a rovněž i nějaké drobné suvenýry, například magnetky či turistické známky.

Výstava Harryho Pottera v Teplicích

Obrázek 1 z 18

Foto: Jana Hanušová

Pokračujte dál rovně a opět po levé ruce je černá mříž. A ta už vede do kouzelného světa. Dál už netřeba cestu popisovat, tam už se ztratit nemůžete. Pomůže vám kouzelný rozcestník a hlavně vchod na výstavu střeží, stejně jako ve filmu, Buclatá dáma! A teď samozřejmě myslím ten obraz, abychom si rozuměli. Teprve za dveřmi je vyloženě nebuclatá dáma, teď již z masa a kostí, co vám zkontroluje a označí vstupenku. A co jsem tak odpozorovala, je tato paní navíc natolik hodná, že pokud ji hezky poprosíte, ráda vás na výstavě vyfotí. A že míst, kde budete chtít fotku, bude asi povícero.  Jedním příkladem za všechny je jistě právě zmiňované nástupiště 9 a ¾, respektive přepážka, která k němu vede. Podobně, jako na nádraží King’s Cross v Londýně, je i zde připraven vyloženě fotokoutek – i s vozíkem obtěžkaným kouzelnými učebnicemi a navíc klecí se sovou Hedvikou.

Buclatá i nebuclatá dáma

Dál už vás povedou šlápoty na zemi, které vám jistě připomenou Pobertův plánek. Společnost vám po cestě dělají podobizny našich filmových hrdinů. Projít si zde můžete zhruba 3 místnosti. I když všechno prolétnete rychle, stejně vám to podle mě nedá a budete se ještě tak 7x vracet, abyste skutečně navnímali všechny ty detaily. Jmenujte předmět s tematikou HP a já vám ručím za to, že tam bude. Ať již oblečení, bačkory, hry, panenky, filmy, knihy, sponky a čelenky do vlasů, Funko i Lego figurky či fotky herců s jejich podpisy, to vše si můžete prohlédnout. Navštívíte i Příčnou ulici a nahlédnete i do oken panu Ollivanderovi.

Výstava do sluchátek a hned dvě Mony Lisy: Takoví jsou Mistři renesance v Mánesu

Ale nemá cenu plýtvat pergamenem a vše popisovat, protože všechno se vyjmenovat prostě nedá. Já osobně jsem třeba nejvíce jásala z dortu od Hagrida pro Harryho (z prvního dílu) a také z hodin paní Weasleyové (z druhého dílu). Na výstavě najdete i pár informativních vývěsek, ale většinou se docela dobře obejdete i bez nich. Navíc jich není mnoho, a tak je zkrátka tato výstava vhodná jak pro zvídavé dospělácké Potterheady, tak i pro nedočkavé děti.

Pro ně je nachystána i soutěž a pár suvenýrů si tu můžete i zakoupit – například Hermionin obraceč času. Inu, řekněte, komu z nás by se občas nehodil, když někam pospícháme…

Do kdy?

Výstava Harry Potter ANEB MUDLOVÉ, PŘIJEĎTE EXPRESS! naštěstí v Teplicích zakotvila na delší dobu, a to až do února následujícího roku 2024. 

Pokud nemáte během letních prázdnin program, vyražte. Otevírací doba přes prázdniny? Od úterka do neděle, včetně svátků – 10 – 12 a 13 – 18 hodin! Vstupné se pohybuje kolem 100 korun, pro více informací se mrkněte na web teplického muzea

Navíc se tam pro vás chystá i řada doprovodných akcí, například 11.8. se bude konat komentovaná prohlídka. Pokud tedy chcete autorku výstavy a majitelku této ohromující sbírky poznat osobně a ověřit si, že není jen duch, máte možnost.

A na závěr už nás napadá snad jen – Neplecha ukončena! Ale neradi bychom lezli do zelí podcastu s tímto jménem :).

Související obrázky:

Napsat komentář