RozhovoryZajímavosti z kraje

Haďák, lev, nebo hopsající poník? Šimon Bilina a Veronika Jirků (nejen) o Roztančeném divadle

Ještě týden a pár dní k tomu mají účastníci letošního ročníku Roztančeného divadla možnost cvičit, trénovat a pilovat veškeré detaily svých vystoupení. Jak nám pořadatelé Tereza Řípová a Marek Šimek nedávno prozradili, spíše než soutěž se jedná o show, kdy každý musí nakonec držet za jeden provaz. Ovšem trofej si na konci finálového večera (26. listopadu v Městském divadle Mladá Boleslav) jistě někdo odnese… Velkými favority jsou jistě i herec Šimon Bilina a tanečnice Veronika Jirků. Co nám nyní prozradili (nejen) o Roztančeném divadle?


I když se říká, že dámy mají přednost, tentokrát uděláme výjimku. První nám odpovídal Šimon Bilina, kterého možná znáte coby herce a zpěváka. 

Nejvíc do povědomí českých divaček a diváků jste se zatím dostal díky roli Haďáka v primáckém seriálu ZOO, kde vaše postava pracuje v oddělení plazů. Jaký máte ke zvířatům vztah vy osobně, a kdybyste si mohl vybrat, do jakého zvířete se proměnit, jaké by to bylo?

Hehe, miluju zvířata stejně jako vše živé. Jde o bezpodmínečnou lásku, kterou zvířata šíří. Nemá hranice a žádný komplikace. Při vytváření rolí občas dokonce také pracuju s vnitřní představou nějakého zvířete. Jdu po temperamentu, vzhledu, pohybu atd.

Jim Carrey například hovořil o tom, jak pro roli Ace Ventury použil jako vnitřní představu papouška Aru. Já si zkusil ještě na JAMU například krokodýla. A dá se to i kombinovat. Od pasu nahoru budete slepice a od pasu dolů zase pro změnu želvou  :)… Takhle jsem pracoval při vytváření představení Raději zešílet v divočině v divadle Studio Marta. Je to celkem sranda. Ale kdybych si měl vybrat, bude to buď lev, nebo gorila. Absolutní přesnost v pohybech, vnitřní klid. Snad se to promítne i v tom tanci :).

Vaše postava Adam je pořádný tvrďák, respektive má pro strach uděláno. Umíte si představit, že byste podobně jako on sloužil v armádě a bojoval v Afghánistánu?

Někteří mí předci si vojnou prošli. Pradědeček sloužil jako dragoun v pluku Jana Jiskry z Brandýsa. Podařilo se mu zachránit i menší jednotku před zajetím. Mívám barvité sny a pravidelně se mi zdá o tom, že jsem ve válce. Mám za sebou základy ovládání zbraně a občas si také zajdu zastřílet na střelnici. Realita se ovšem nedá představit. Chovám absolutní respekt k těm, kdo se postaví za svou vlast před egoistickým poblouzněným agresorem a chrání své rodiny. Bůh je ochraňuj. Toto umocňuje i fakt, že mám pradědečka z Užhorodu, z Ukrajiny.

V Divadle Na Fidlovačce (a o prázdninách také na Letní scéně Voděrádky) vás můžeme vídat v muzikálu Branický zázrak. Co bylo pro vás při zkoušení největší výzvou?

 Odmyslit si, alespoň částečně, že jsem v místnosti s držitelem Oscara (Jan Svěrák). Hned jsem pochopil, že Jan Svěrák je jeden z nejklidnějších, nejotevřenějších a nejlaskavějších lidí, co znám. A také, že se není čeho bát. Přirostl mi k srdci, stejně jako Tomáš Klus a celý tým Branického zázraku. 

Jak se vám na Fidlovačce líbí – umíte si představit, že by se tato scéna stala vaší domovskou?

 Co přijde, přijde :).

Je už na obzoru nějaká další role na prknech, která znamenají svět? Případně něco jiného, na co se těšíte?

 Hudba. Miluju ji odmalička. Život mi ukazuje cestu i tudy. Těším se jak malej kluk, až začneme vydávat písně. Teď, 17. listopadu (rozhovor vznikl dříve – pozn.red.), budu například zpívat a hrát vlastní píseň před lidmi, na hlavním náměstí v Brně, u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. To je velká pocta.

Nyní jste součástí projektu Roztančené divadlo, a tak mě napadá – jaký vztah jste měl k tanci před soutěží? A změnil se nějak nyní?

 Tanec je život, a tak čím víc tancuju, navíc s tak skvělou taneční partnerkou, tím víc mě to baví. Často sám nechápu, že moje nohy a tělo umí tancovat tak prazvláštní kreace v nějakém rytmu. Ať už to znamená cokoliv :).

Jak se vám tančí s partnerkou Veronikou Jirků? Co je vám na ní nejvíc sympatické?

Její trpělivost, profesionalita a humor.

Jak vaši účast v Roztančeném divadle komentovalo vaše okolí, tedy rodina, přátelé či kolegové v divadle?  A přijdou vás podpořit a fandit vám ve finále?

Hned si koupili lístky. Myslel jsem, že bude chtít jen babička, ale přidal se celý zbytek rodiny. Bude to výživný večer. Modlím se, aby mě bůh tance vedl správně :).

Simon-Bilina-Veronika-Jirku

Obrázek 1 z 7

Šimon Bilina a Veronika Jirků


Na pár věcí jsme se zeptali i jeho taneční partnerky Veroniky Jirků

V předchozích ročnících jste se již dvakrát stala vítězkou Roztančeného divadla, a to po boku Oskara Hese či Jiřího Hány. Jak na své někdejší taneční partnery s odstupem vzpomínáte?

Velmi hezky, s oběma jsme stále v kontaktu a věřím, že se třeba ještě v nějakých dalších projektech potkáme, což bych si moc přála. S Oskarem dokonce spolupracovali na filmu Bratři, kde mají se svou filmovou partnerkou Alžbětou Malou taneční scénu.

A jak zpětně vnímáte ta vítězství jako taková? Je to důvod k nervozitě a ještě větší zodpovědnosti, nebo je berete naopak spíše jako „nakopnutí“ a výzvu potřebnou k dalšímu úspěchu?

Já jsem nikdy do Roztančeného divadla nešla s tím, že bych ho chtěla vyhrát. Užívám si, že mám tu možnost potkávat se s velmi zajímavými a inspirativními lidmi, mám ráda celý proces toho vymýšlení a učení chorografií. A miluju i ten poslední den, od ranních příprav až po večerní galavečer.

Nikdy jsem s žádným ze svých hereckých partnerů neřešila, jestli chce, nebo nechce vyhrát. Snažím se z nich na trénincích dostat maximum a myslím, že náročností choreografií jim to nedělám jednoduché. V ten poslední večer už ale chci, aby si tanec užili a aby diváci viděli spíš radost z pohybu, než správný nášlap. To, že pak dostaneme pohár, je jen třešnička na dortu a vždy jsem to moc svým tanečním partnerům přála. Nevnímám to tak, že bych vyhrála já, je to hlavně o hercích a já se jen snažím je k tomu jejich výbornému výkonu dovést.

Jak jste se dozvěděla, že vaším tanečním partnerem Roztančeném divadle bude právě Šimon Bilina? Jaká byla vaše první reakce?

To, že je mým partnerem Šimon, jsem se dozvěděla na první úvodní schůzce k Roztančenému divadlu. Nejprve Martin Šimek (autor) představuje celý projekt, vysvětluje vše podstatné a až následně se všichni dozvídají, s kým z té partičky vlastně tančí. 🙂 Šimon je vždy pozitivně naladěný, takže i první seznámení bylo moc příjemné. Na následném focení už mi připadalo, jako bychom se znali mnohem déle.

Znala jste Šimona už předtím, respektive slyšela jste o něm, nebo jste ho viděla v některé z jeho rolí?

Doma nemám televizi, takže všechny seriály jdou tak trochu mimo mě. Neměla jsem do té doby ani tu čest se se Šimonem potkat v žádných pracovních projektech. Samozřejmě mě ale neminul Branický zázrak, na který jsem se bohužel ještě nestihla dostat. Ale asi to tak mělo být… Myslím, že si ho teď užiju ještě o trochu více, když se se Šimonem známe osobně. Moc se na něj těším.

Jak ho vnímáte nyní a co je vám na něm nejvíc sympatické?

Nejvíc mě na Šimonovi baví jeho bezprostřednost – je vždycky takový, jaký v danou chvíli chce být. Neřeší, kdo a co je kolem. Taková dětská uvolněnost a radost. Na druhou stranu přijde na trénink připravený, má dopředu zhlédnutá různá taneční videa s variacemi, které se mu líbí a chtěl by se je naučit. A nemá v tom malé cíle, někdy se musím docela smát, co všechno chce za tak krátkou chvilku stihnout. Ale makáme, zkoušíme, vymýšlíme možné i nemožné a uvidíte samy, co na galavečeru zvládneme.

Jak probíhají vaše tréninky? Co všechno vlastně musíte společně natrénovat?

Máme vylosované dva tance, jeden standardní a jeden latinskoamerický. Nevím, jestli smím prozrazovat, které tance to jsou. Každý z nich má asi dvě minuty, což není úplně málo. Týden před finálovým galavečerem nám k tomu ještě přibyde úvodní společná choreografie, kterou tančíme se všemi ostatními páry a otvíráme jí celý večer.

Je něco, co podle vás Šimonovi vyloženě jde a naopak něco, s čím třeba zatím hodně bojuje?

Šimonovi jde vše, něco rychleji a na něco zase potřebujeme a budeme potřebovat více času… Ale nedovolila bych si soudit kohokoliv, kdo najde odvahu a v podstatě s minimem tréninku předvede vyprodanému divadlu taneční show s variacemi, k nimž se my tanečníci dostáváme klidně roky.

Každopádně co musím vypíchnout, jsou různé zvedačky a akrobatické prvky, které chce Šimon do show zařazovat. Je opravdu šikovný a silný a já si připadám, že mám asi 30 kilo, jak lehce je schopný mě zvednout. S čím trošku bojujeme, je náš standardní tanec. Šimon mi řekl, že si totiž u něj připadá, jako hopsající poník :D. Tak snad se nám to společně nakonec podaří i trošku elegantněji.

Šimon Bilina a Veronika Jirků

Obrázek 1 z 8

Jedním párem z Roztančeného divadla jsou Šimon Bilina a Veronika Jirků

Související obrázky:

Napsat komentář