Filmové podfukyNepropásněteTipy na výletyVolný časZajímavosti z kraje

»Fantom« Dyk, sex a vážná hudba: Film Il Boemo má i vlastní výstavu v Praze

Muž, který skrývá své znetvoření pod maskou, miluje hudbu a krásné ženy. Ne, to není Fantom opery, ale Il Boemo, tedy snímek o životě českého hudebního skladatele Josefa Myslivečka. 

Koprodukční historický snímek scenáristy a režiséra Petra Václava s Vojtou Dykem v titulní roli můžeme v současnosti vidět v kinech – někde s dabingem, jinde i v původním italském znění s českými titulky. Zabývá se životním příběhem Josefa Myslivečka, který pocházel z naší země, ale dlouhodobě žil a pracoval v Itálii, kde dosáhl svých největších úspěchů. A právě tam ho také zvali Il Boemo, což znamená italsky Čech. Film vychází ze skutečného života Myslivečka, ale leccos si též domýšlí. Těší se zatím velkému úspěchu především na filmových festivaltech a dokonce ho tvůrci poslali i do boje o světoznamé ceny Oscar. 

A co je formulkou úspěchu tohoto životopisného snímku? Co se příběhu týče, je zde řada scén tzv. na dřeň, tedy ať již vyloženě erotických scén či takových, kde se řeší například vylučování. Nechybí ani jedno znásilnění a jedna sebevražda, co se týče samotného Myslivečka, dalo by se říci, že jeho vzestup i pád je dlážděn různými milostnými vztahy. Někdy je to možná jen vypočítavost a intrika, jindy skutečná láska, kdo ví. Každopádně je to opět sexuální život, co mu způsobí mnohé zdravotní problémy, které ho uvrhnou až na dno. 

To vše zabalené v na první pohled nádherném a luxusním dárkovém balíčku – tím je v první řadě krásná a silná vážná hudba a též vizuální stránka filmu, tedy výprava, masky, líčení a kostýmy. To vše je v případě Il Boema velmi působivé. 

A pokud by vám návštěva kina ještě nestačila a měli jste chuť se do doby 18. století vypravit důkladněji, můžete navštívit související výstavu, s názvem Josef Mysliveček, detto Il Boemo (1737–1781). Najdete ji  v barokním Clam-Gallasově paláci na Mariánském náměstí v Praze – a to od 21. října 2022 do 29. ledna 2023. K videní jsou kostýmy i paruky vyhotovené právě pro tento film. Navíc v doprovodu tónů z několika Myslivečkových árií. Více informací o výstavě, její otevírací době i o vstupném najdete na oficiálním webu

Film Il Boemo

Obrázek 1 z 16

Film Il Boemo (Richard Hodonický)

Související obrázky:

Napsat komentář