Zajímavosti z kraje

EXKLUZIVNĚ: Prezident Pavel v sobotu vyznamená 60 osobností. Pojďte se podívat na přípravy

Přes 400 nominací, z toho 60 státních vyznamenání – přesně tolik jich udělí prezident Petr Pavel u příležitosti Dnu vzniku samostatného Československa 28. října.

Je to méně než v uplynulém roce kdy naposledy osobností České republiky vyznamenal exprezident Miloš Zeman. Ten ocenil 78 lidí, obyčejně však prezident udílí přibližně 40 vyznamenání. Jména oceněných nejsou známá až na Karla Schwarzenberga, který prozradil Právu, že by měl dostat Řád Bílehé lva.

Honem rychle do ZOO. Mají tam dýňové hody a děti dostanou vstup za korunu

„Přípravy jsou v plném proudu. Letos všechno děláme poprvé, snažíme se navázat na minulsot a nechtěli jsme dělat změny. Ceremoniál není o tom abych dělali změny a vzbudili údiv, ale abychom oslovili lidi, kteří to vyznamenání dostanou. Bylo nominováno před 400 lidí a vyznamenáno dostane lehce přes šedesát,“ okomentovala vedoucí prezidenstké kanceláře Jana Vohralíková.

Portrét Václava Havla z tisíců „jeho“ předmětů. Uvidíte jej na pražském letišti

Přihlížejících bude v evladislavském sále Pražského hradu 700. Diváky bylo nutné pečlivě vybírat. „Musel tam být výběr, máme 60 oceněných, kteří už jsou v nějakém věku a potřebují třeba i asistenci, největší část je tedy zabraná oceněnými a jejich odprovodem, pak jsou povinní hosté, tak jako vždycky, „dodaa Vohralíková s tím, že se jedná například o zástupce poslanecké sněmovny, Senátu a tak dále.

U slavnostního ceremoniálu bude chybět bývalý prezident Miloš Zeman. Od 15 hodin bude PRažský hrad uzavřen pro veřejnost.

Autor: Alena Píchlová

Související obrázky: