Zajímavosti z kraje

Co odhalí deník Jindřicha Chotka? Navštivte Veltrusy pod rouškou tmy

Poznat památky zcela z jiného úhlu, dozvědět se něco o historii a třeba se i malinko bát? To vše můžete zažít v rámci Hradozámecké noci, kterou pořádá Národní památkový ústav. Letos tato událost připadá na sobotu 27. srpna, přičemž srdcem dění bude hrad a zámek v Českém Krumlově.

To má zřejmě většina z nás trochu z ruky, ovšem při pohledu na kompletní program Hradozámecké noci snadno zjistíme, že se zapojila spousta památek po celé ČR, tedy včetně Prahy a Středočeského kraje. Přímo v metropoli můžete navštívit Zahrady pod Pražským hradem, sídlo Senátu, Invalidovnu či Chvalský zámek.

V našem oblíbeném kraji nás čekají dobrodružství například na zámcích Březnice, Hořovice, Mělník, Loučeň, Radim, Mníšek pod Brdy, Žleby či Zruč nad Sázavou a na hradech Český Šternberk, Krakovec, Křivoklát či Točník.

Na zámku Mnichovo Hradiště se chystá dokonce Valdštejnská kostýmová slavnost s večerní módní přehlídkou dobových kostýmů, nočními prohlídkami se scénkami ze života Valdštejnů a se slavnostním nasvícením zámku.

Milovníci historie, tajemna i romantiky se nebudou nudit ani na Konopišti, kde nebude chybět dobré jídlo a tóny veselé hudby. Možná se podíváte i do jinak nepřístupných částí zámku.

Hradozámecká
Hradozámecká noc – plakát

Po stopách Jindřicha Chotka

Jako pomyslný zlatý hřeb si pro vás schováváme pár informací o tom, co se chystá na Státním zámku Veltrusy, vzdáleného jen 25 kilometrů od hlavního města. Veltrusy jsou nádherné za každé příležitosti – nejen díky krásnému rozlehlému parku ve stylu ferme ornée, tedy česky »Okrasný statek«. Poté, co byl areál zásadně poškozen povodněmi v roce 2002, probíhá postupná revitalizace, přičemž hlavní zámecká budova byla veřejnosti znovu otevřena teprve loni v létě. Natáčelo se zde též spousta pohádek a filmů (například Prstýnek, Princezna a půl království, Babí léto, apod.). Kromě klasických okruhů s názvy Zlaté časy ve službách císařovny, Aristokracie či Rodinný život pana hraběte se právě v rámci letošní Hradozámecké noci můžeme těšit na něco skutečně jedinečného – speciální kostýmovanou noční prohlídku zámku.

Vrátíme se díky ní společně v roce až do jedné dramatické a tragické srpnové noci roku 1862. Po stopách deníků někdejšího majitele zámku Jindřicha Chotka zjistíme, co se vlastně tehdy stalo.  Od Infocentra vás parkem provede cestička ze svíček. „…..Neklidná noc. Tak zněl nadpis několika stránek deníku majitele zámku Veltrusy hraběte Jindřicha Chotka. Příběh, který se zde odehrává, je jako z románu… Velmi dojemný,“ zní dokonce v oficiálním popisku akce. Také nechybí upozornění, aby si citlivější povahy vzaly s sebou i kapesník s sebou. Prohlídka, která je podle oficiálního webu Veltrus nevhodná pro děti, začíná v každou čtvrt hodinu v době od 19:30 do 23:30. 

Veltrusy také nabízejí (a doporučují) možnost zarezervovat si netradiční prohlídku již dopředu online. A pár míst by se ještě našlo…Troufnete si?

Veltrusy

 

Související obrázky:

Napsat komentář