Filmové podfukySeriályTipy na výletyZajímavosti z kraje

„Čert“ z Ordinace sídlil naproti kostelu! Z Kolína se ale odstěhoval

Ordinace v růžové zahradě 2 se v průběhu let mění, jedna konstanta zůstává – hospoda U Čerta, kterou má pod palcem Lucka v podání Ivany Jirešové. Tento bar se v seriálu objevuje již od 7. dílu Ordinace 2 (tedy hned po přechodu z gynekologických témat na chirurgii), přičemž tehdy ale jeho název zněl U Zeleného čerta / U Zelenýho čerta. Jednalo se o irskou hospodu, ale nejenže na jméno brzy scenáristé zapomněli a nikdo nikdy tomuto podniku neřekl jinak než „U Čerta“. Vždycky všichni chodili jen a jen „k Čertovi“, tedy než jim v Kamenici vyrostla i pizzerie.

Ono i to vyznění místa se kolikrát proměnilo – irská hospoda chvíli měla k dispozici i klavír, snad proto, aby tam mohli zazářit Dalibor Frynta (Jan Šťastný) a jeho kamarád Pavel Getz z Prahy (Zdeněk Hruška).

Kam chodil do školy Marek Barna z Ordinace? Ve skutečnosti tam studovali Havel, Zelenková i Forman

Řeháček i sanitka na dvorku

Jedna zápletka se pak točila i kolem toho, že podnik U Čerta, který původně patřil Kosmata (Alexej Pyško) a Lucka v něm dělala jen provozní, přešel do vlastnictví Leopolda Řeháčka (Jan Vlasák). Ten chtěl „Čerta“ kompletně změnit v luxusní podnik s obsluhou v bílých rukavičkách, ale pak z toho nějakým zázrakem sešlo. Později si Lucie bar koupila, a to v době, kdy žila se záchranářem Radimem Novákem (Petr Vágner). Když došlo na rozvod a dělení majetku, vypadalo to, že by o bar mohla přijít. Nakonec se zase vše v dobré obrátilo.

Navíc, když se zamilovala do Darka Vágnera (Michal Novotný), vyzdobila hospodu jeho zvláštní sbírkou předmětů z legendárních hororových filmů. Ale všechny tyto propriety po nějaké době zase zmizely a zřejmě už je Darek zpátky nedostal, i když mu na nich kdysi tak záleželo. Ostatně, jeho postava se proměnila v dobráka a smolaře v gaunera a zbabělce, co se nezdráhá ani vraždit. Ve vězení má tedy asi jiné starosti, než aby vzpomínal na své poklady z dob, kdy byl ještě starým mládencem.

Nelze zapomenout ani na vyloženě podivné intermezzo, kdy Lucka odjela do zahraničí, právě proto, aby se o Darkově zatčení zvládla dát do kupy. Tehdy bar převzali dva LÉKAŘI, kteří se snažili podnik vést a zároveň si udržet svou práci v nemocnici či na záchrance. Aniž by někdo řešil prodej či pronájem „Čerta“, Marek Doležal (Štěpán Benoni) a Vojta Kratochvíl (Ivan Lupták) si prostor předělali po svém a udělali z něj něco mezi pitevnou a moderním podnikem. O tom, jaké změny dělali pánové v jídelním lístku, snad raději pomlčme, oni sami podle mě nevěděli, co tam budou dělat a proč. Nejabsurdnější moment pak bylo, když Marek jel pro pivo SANITKOU a tu pak měl na dvorku, jako by se nechumelilo.

Kolin-Cert

Obrázek 1 z 31

Tato budova léta sloužila jako exteriér Baru U Čerta Foto: Jana Hanušová

Dubeč, nebo Kolín?

Každopádně naštěstí se Lucie nakonec vrátila, místo, aby chlapce profackovala, tak jim rozjařeně poděkovala a řekla, že už si může své hospodské miminko zase převzít. A zatímco interiéry, mnohokrát vizuálně proměněné, ale v zásadě stále rozpoznatelné, jsou opět výtvorem ateliérů, tak „Čert“ se několikrát divákům ukázal i zvenku. Bohužel to ale není příliš konzistentní – roky sice „sídlil“ v srdci našeho středočeského Kolína, ale v posledních pár letech už se začaly používat exteriéry úplně jiné. Možná právě proto, že scénář vyžadoval jiné prostředí, ať již kvůli tomu zmíněnému dvorku, kam se musela vejít již dříve zmíněná sanitka.

Když někdy v seriálu vidíme třeba doplnění zásob k „Čertovi“, ocitáme se už úplně na jiném místě. Jakési „náměstíčko“ se světlou zídkou se objevilo v seriálu například i ve scénách, kdy z mejdanu „U Čerta“ odcházejí poslední opilci. A například důležité to bylo v díle 1050 s názvem Show pro Radku (naprosto nevhodný název vzhledem k závažnosti děje v epizodě), kdy Radka (Anna Slováčková) odjela s Michalem Rennerem (Juraj Bača) domů a on ji pak znásilnil – což se řešilo ještě asi další dvě řady). Pro tyto scény se natáčecí štáb podíval do ulice U Dubečské tvrze v Praze. Ono vzhledem k tomu, že je tam i parkoviště, dává tak větší smysl, že si postavy mohou do „Čerta“ chodit a jezdit skoro jako domů. Přece jenom je ale škoda, že tvůrci už zapomněli, kde bar původně byl a že vypadal zvenku naprosto jinak, než vypadá teď, přesto se má jednat kouzlem o stejnou osobu. No, ještě je tady možnost, že z jedné strany je takový a z druhé makový – v pekle je přece možné vše :).

Dražický kostel nese nové jméno. Uvnitř najdeme malby z doby Karla IV.

Bar v arciděkanství

Vraťme se ale do „zlaté éry Čerta“ – jistě si vybavíte tmavou kamennou zeď, dveře a nad nimi kovovou ozdobu, kde byl vidět i název hospody. Toto byla dlouhé roky „tvář“ tohoto seriálového baru. A kde že to tedy ve skutečnosti bylo? Je docela vtipnou zajímavostí, že tato hospoda s ďáblem ve jméně byla ve skutečnosti gotickou stavbou patřící církvi. Dům v kolínské Brandlově ulici (dříve se navíc nazývala přímo Kostelní) totiž náleží římskokatolické farnosti – jedná se o arciděkanství, dnes je součástí Regionálního muzea. Přímo naproti „Čertovi“ se pak tyčí majestátní sakrální stavba – Chrám sv. Bartoloměje. Ten rovněž spadá do rané gotiky a vznikl v polovině 13. století na popud krále Přemysla Otakara II. Kromě krásných interiérů plného památek z různých historických epoch, se chrám pyšní též zvonicí a kostnicí. Dobrá zpráva je, že pokud byste měli cestu do Kolína a chtěli si kromě budovy z Ordinace prohlédnout i kostel naproti, je to možné. Pokud vaši cestu bude provázet sluníčko, doporučujeme se podívat na parkány a do zahrad, což je zdarma. Prohlídky interiérů jsou rozdělené hned do tří okruhů – s průvodcem se do nich podíváte vždy v celou hodinu (kromě poledne, kdy je přestávka). Jak informuje tabulka u vstupu, nesmí se do areálu s pejsky a s jízdními koly – na obojí jsem ale během své návštěvy narazila.

Související obrázky:

Napsat komentář