NepropásněteZajímavosti z kraje

Být Na správný cestě nemusí být žádná Boží Muka

Kapela Boží muka vydává EP „Na správný cestě“, které navazuje na jejich první desku s názvem Za humna. Parta kolem zpěváka, kytaristy, skladatele a textaře Kamila Dandy nyní posluchačům servíruje čtyři skladby představující ochutnávku jejich chystaného alba. Zatímco debut se nesl v duchu žánrové pestrosti, Na správný cestě nabízí vhled do uceleného rukopisu skupiny.

„První album Za humna představovalo spontánní pejskokočičí dort, ve kterém se každá chuť podřizovala jednotlivé písni a to bez ohledu na žánr. Díky koncertování ale kapela našla svůj rukopis, který ji vyhovuje,“ glosuje frontman skupiny Kamil Danda a jedním dechem dodává: „Na EP jsme vybrali čtyři odlišné písně tak, aby reprezentovaly širokou paletu chystaného alba.“

Kapela ve složení Kamil Danda (kytara a zpěv), Michal Dufek (kytara), Dominik Sauer (basa), František Škorpil (bicí), Vít Maršálek a Jan Petrnoušek (klávesy) na desce pracovala především v nahrávacím studiu Aluna Kamila Dandy, klavíry pak natočili ve studiu Jámor Ondřeje Ježka. Producentem byl, stejně jako v případě první desky, Vít Maršálek, který se podílel i jako skladatel v písni Tak malý. O mastering se postaral Kakaxa ve svém studiu 3bees.

Kapela Boží Muka

Posluchači na EP najdou celkem čtyři skladby: Vrány, Tak malý, Chlápek a Tramvaj. Právě v písni Tramvaj je slyšet několik zajímavých hostů jako jsou Jan Unger (Zrní), Jan Vacík (Čtvrt na smrt), Jakub Cermaque, Bára Zmeková, Venika Hartlyn, Jan Danda (Lounová), Ondřej Ježek (OTK), Jakub Rosák (Kapitáni průmyslu), Adéla Kamešová; na housle Tomáš Nezdara (Větrno) a na violoncello Keishiro Mikawa. Ve skladbách Tramvaj a Chlápek si místy zahostoval i bubeník Daniel Petřík. Na textu skladby Tak malý spolupracoval Marek Blažíček.

Pro Boží muka představují texty jednu z klíčových složek jejich sdělení. A o čem budou zpívat na novém EP? „Chlápek“ představuje dějinné podobenství, se kterým se společnost potýká od pradávna, a které i dnes bohužel stále zůstává aktuální. „Vrány“ jsou lyrická píseň o životě a smrti, samotě a blízkých, zrození a umírání, o vztahu pomíjivé, nicotné lidské existence k nekonečnosti a věčnosti. Text písně „Tak malý“ zase pojednává o malých jednoduchých věcech, na kterých paradoxně tenhle velký svět stojí, ale také o paralelách makro a mikrokosmu a o iluzorních základech našeho vnímání. „Tramvaj“ zase připomíná, že je ve skutečnosti jedno, jakou sedačku si vybereme, zda červenou, či šedou a kde vystoupíme, a že všechno to představuje naši, legitimní cestu životem.

Kapela: Boží muka
Album: Na správný cestě
Žánr: rock, alternativa
Vydává: ROCK’n’GO AGENTURA

Nový klip k písni „Tak malý“ můžete shlédnout zde:

Celé EP „Na správný cestě“ k poslechu na Spotify

Související obrázky:

Napsat komentář