FotoreportážeZajímavosti z kraje

Benátky mají byt pro lidi s postižením. Jiné obce se tomu brání

Bývalí obyvatelé Domova pod lípou v Lipníku mají v Benátkách nad Jizerou nově k dispozici dvoupokojový byt nad benáteckou Záložnou. Ne všechna města a obce se k podobným krokům staví pozitivně a často ubytování pro osoby s mentálními postiženími na svém území bojkotují.

Pro mnoho lidí s handicapem není ústavní péče to nejlepší co by mohli prožívat. Už dlouhou dobu se veřejně mluví o tom, že by mohli v malých skupinkách obývat běžné byty a žít samostatně. A nezůstává jen u slov.

Byt v Benátkách

Klientům z Domova pod lípou v Lipníku se to nyní poštěstilo. Čtyři chlapci nyní žijí sami v dvoupokojovém bytě v budově Záložny v Benátkách nad Jizerou. Na telefonu budou mít podporu a zároveň k nim budou docházet pracovníci domova, kteří pomohou s čím bude potřeba. O potřebné zázemí tak nepřijdou.

Klub Loděnice bude mít divadlo, protože Úča musí pryč

V pondělí 3. června jim město byt oficiálně předalo za účasti benáteckého starosty a krajského radního pro oblast silniční dopravy Karla Bendla (ODS), radního pro oblast sociálních věcí Středočeského kraje Martina Hrabánka (ODS) a další zástupců odborné veřejnosti.

Po slavnostním přestřižení pásky následovala prohlídka bytu. U stříhání i u prohlídky byli sami noví obyvatelé. Neskrývali své nadšení a návštěvníkům s radostí ukazovali svoje nové zázemí a vybavení. Prim hrál velký reproduktor, na němž chlapci pouštěli hudbu.

Chráněná dílna

Poté se delegace přesunula do místní chráněné dílny, v níž pracují také klienti z Domova pod lípou v Lipníku, a kterou vede Jana Holíková. Ta se účastnila celého dopoledního programu a zmínila, že mají velmi vysoký převis zájemců o práci, kterých by mělo být až šedesát.

Valjean, krásná Fantine a barikádníci jsou zpátky v Praze: Jak se povedli Bídníci v Goje?

Podle zástupců Středočeského kraje je zřizování podobných bytů velmi náročné. Existují totiž obce, které mají s ubytovávání lidí s mentálním handicapem problém a bojkotují jej. Benátky nad Jizerou naopak budou jednat o dalších bytech, které poslouží daším zájemcům o samostatný život.

Související obrázky: