NepropásněteTipy na výletyZajímavosti z kraje

Audiovizuální dílna, divadlo i nový muzikál Kluse a Svěráka. Multifunkční letní scéna vznikla v Říčanech

Rádi a často vás zde informujeme o různých možnostech kulturního vyžití a o divadlech, jenže co naplat, blíží se léto a mnoho scén vyhlásí divadelní prázdniny. Naštěstí existuje řada letních scén, a tak nepřijdeme zkrátka. Dnes vám představíme jednu, kterou jistě nebudete mít daleko, přesto jste o ní možná ještě neslyšeli. Letní scéna HOME OF AV ve Voděrádkách u Říčan byla totiž otevřena teprve před rokem, konkrétně v červnu 2021.

Zajímavý je ovšem příběh tohoto místa, na jehož začátku byl areál bývalého Maršálova statku, který koupil podnikatel Petr Vlček, a společně s manželkou Ditou zde pod dohledem architekta Petra Hájka vybudovali multifunkční prostor Home of AV. Jak už název napovídá, jedná se o zázemí nadšenců pro audiovizuální techniku.

Divadlo jako srdcový projekt

„V sále s jevištěm celoročně zkoušíme divadelní a elektroakustickou techniku pro naše zákazníky. Většinou času si tedy hrajeme bez diváků, abychom vyladili systémy pro jiná divadla a televize,“ popsala pro Středočeský magazín primární funkci místa Dita Vlčková, na webu označovaná jako „soul“ neboli duše společnosti.

„Naše letní scéna je pro nás především srdcovým projektem a jsme schopni odehrát pouze omezený počet představení,“ doplnila. Loňský rok byl navíc ještě stále poznamenaný pandemií koronaviru a vládními opatřeními, a tak bylo zřízení divadelní scény v tak nejisté době poměrně riskantní sázkou. Nakonec se ukázalo, že to ale byla trefa do černého.

Prvních 10 představení zde během první sezóny odehrálo oblíbené Dejvické divadlo, které bývá na své domovské scéně většinou vyprodané dlouho dopředu. Stejně tak ve Voděrádkách o ně byl zájem. „Když se tedy na jaře spustila první vlna předprodeje vstupenek, 2 300 míst se vyprodalo za neuvěřitelných šest minut,“ odhalila Dita Vlčková.

Posléze byla navázána i spolupráce s Divadlem Palace, přičemž letní scéna uvedla jejich situační komedii Prachy!!!, která rovněž slavila velký úspěch. „Bylo opravdu znát, jak moc divákům divadlo a obyčejný sociální kontakt chyběl,“ hodnotí zpětně majitelé.

Zlepšováky mezi sezónami

Jelikož Home of AV disponuje stanovou střechou a mobilním hledištěm, podařilo se vyhovět pandemickým nařízením a zároveň představení nenarušily ani změny počasí. Po úspěchu premiérové sezóny došlo i na několik změn a úprav v rámci vylepšení komfortu diváků – například byla navýšena kapacita parkoviště i venkovního sezení, ve foyer přibyly teplomety a v hledišti pak vyhřívané podsedáky, které přišly vhod především, když se zde konal soukromý Adventní koncert.

Zkrátka nepřišla ani příroda v okolí letní scény, kde byla ještě před pár lety černá skládka. Dnes už je ale místní potok vyčištěný a lokalita se tak mění přímo před očima. „Neustále zvelebujeme zeleň okolo Pitkovického potoka a připravujeme interaktivní stezku Dubáka a Rádka z Voděrádek,“ připomínají manželé, kteří kvůli této revitalizaci založili též Nadační fond Dity a Petra Vlčkových.  Nadačním fondem chtějí podpořit i mladé umělce.

Plnou parou k zázraku

Za kulturou do Voděrádek můžete vyrazit i letos. Jen pozor, 8 představení Dejvického divadla (například inscenace Každý má svou pravdu, Ucpanej systém či Vražda krále Gonzaga) už jsou opět beznadějně vyprodaná.

Dobrou zábavu slibuje ale též Divadlo Palace, které zde i letos uvedlo již zmíněnou komedií Prachy!!!, ale připravila si i další díla, na která ještě můžete vyrazit. V retrokomedii Be My Baby – Buď moje bejby absolvujeme dlouhou cestu po Americe spolu s Vandou Hybnerovou a Davidem Novotným. Ve wellness hotelu to rozjedeme Plnou parou s Lenkou Vlasákovou, Janem Dolanským a Miroslavem Etzlerem. A důvod, proč před problémy (ne)utíkat, poznáme v představení Velká zebra aneb Jak že se to jmenujete? s Ondřejem Vetchým či Martinou Hudečkovou.

Z legendárního dětského Divadla Minor připutuje autorská inscenace Jiřího Jelínka (režisér loutkové Zlatovlásky v kladenském Divadle Lampion, o které jsme už také psali) s názvem Mami, už tam budem?, vhodná pro děti od 3 let.

V srpnu do Voděrádek zavítá i společnost Indigo Company a představí například komedii Tlustý prase o lásce, bojující s několika kil nadváhy. Rovněž ale též uvede francouzskou klasiku Cyrano z Bergeracu, v titulní roli s Danielem Bambasem, s nímž jsme nedávno přinesli rozhovor u příležitosti derniéry mladoboleslavského představení Krás(k)a na scéně, za níž dostal před pár lety cenu Thálie.

V neposlední řadě pak Letní scéna Home of AV přivítala v roce 2022 i zbrusu nové muzikálové představení. „Letošní sezóna pro nás začala velkým zázrakem. Náš prostor oslovil režiséra Jana Svěráka a zpěváka Tomáše Kluse, kteří tu nacvičili a představili v předpremiéře svůj nový muzikál Branický zázrak,“ raduje se Dita  s tím, že na předpremiéře se herci dočkali zaplněného hlediště a dokonce standing ovation, tedy potlesku vestoje. Další reprízy Branického zázraku jsou na programu v červenci a srpnu. Kromě Tomáše Kluse se v muzikálu představí také Veronika Khek Kubařová, Martin Dejdar, Nikola Ďuricová, Radka Pavlovčinová, Šimon Bilina, Michaela Zemánková, Martin Schreiner, Simona Tlustá a spousta dalších tváří, známých z televizních obrazovek či prken, která znamenají svět.

Více informací o scéně, program až do konce srpna a možnost zakoupení vstupenek (pouze online, na místě se zakoupit nedají) najdete na webu Home of AV.

Letní scéna Voděrádky u Říčan

Obrázek 1 z 11

Firemní multifunkční prostor Home of AV, kde je od roku 2021 i letní divadelní scéna, vznikla ze starého statku. Za ávrhem stojí architekt Petr Hájek.

Související obrázky:

Jeden myslel na “Audiovizuální dílna, divadlo i nový muzikál Kluse a Svěráka. Multifunkční letní scéna vznikla v Říčanech

Napsat komentář