Zajímavosti z kraje

Z nákladového nádraží Žižkov bude moderní čtvrť k bydlení?

Praha má studii na Nákladové nádraží Žižkov. To považuje za jeden z nejvýznamnějších brownfieldů v širšího centra. Cílem Prahy prý je, aby zde vznikla moderní městská čtvrť s byty, obchody, školou a parky.  Aby se tak stalo, je však zapotřebí nejprve změnit územní plán, který záměr hlavního města prozatím vylučuje.

Proto Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) zpracoval urbanistickou studii s prvky regulačního plánu. Do celého procesu IPR zapojuje obyvatele, kteří můžou ke studii až do konce března podat připomínku. Ke změně územního plánu pak do 23. února.

Nákladové nádraží Žižkov, jež je v současnosti nevyužité, se přemění v rezidenční čtvrť s parky. Jen území samotného areálu bývalého nádraží, rozdělené mezi několik vlastníků, nabídne bydlení až pro 15 000 obyvatel. Aby zde mohla začít výstavba, je nutná změna územního plánu, která je pořizována již od roku 2009. Ta je v současnosti ve  fázi veřejného projednání a až do 23. 2. k ní může každý uplatnit svou připomínku.

„Běžně mohou občané ke změně územního plánu dávat připomínky sedm dní. Ovšem v případě Nákladového nádraží Žižkov je změna územního plánu veřejnosti představena v CAMPu nad rámec běžného procesu, a doba pro podání připomínek je tak celkem čtrnáct dní. Lidé díky tomu mají možnost se s masterplanem a změnou územního plánu seznámit v předstihu a v dostatečném čase případné připomínky připravit,“ říká Petr Hlaváček, 1. náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast územního plánování.

Nákladové nádraží Žižkov/ wikipedia/Petr Vilgus
Nákladové nádraží Žižkov/ wikipedia/Petr Vilgus

Související obrázky:

Napsat komentář