TechnikaTechnologieVesmír

Úspěšný test i přistání prototypu SN10 zakončila exploze

Ve středu proběhl zkušební let prototypu rakety Starship SN10 společnosti SpaceX. Naše redakce stejně jako u předchozích letů, sledovala celý test. Prototyp rakety vzlétl z vývojového a testovacího areálu v Boca Chica na texaském pobřeží a bez obtíží dosáhl požadované výšky deseti kilometrů. Poté se SN10 obrátila do svislé polohy a začala klesat až k přistávacímu manévru, kde dosedla na přesně určeném místě. Při přistávací sekvenci byly zažehnuty všechny tři motory, a to ve vyšší výšce než u předchozích testů. Celý let trval šest minut a třicet vteřin.

Exploze po přistání

„Krásné, měkké přistání!“ komentoval živý přenos John Insprucker ze společnosti SpaceX. Nicméně na spodní části prototypu byly vidět plameny. I přes snahu oheň uhasit, došlo k explozi. Společnost SpaceX zatím nesdělila přesnou příčinu havárie, nicméně po internetu koluje několik verzí. Například chyba na přistávacích nohách, která mohla vést při dosednutí až k poškození integrity palivové nádrže a následnému vznícení paliva. Elon Musk navíc prozradil, že i kdyby došlo ke správnému vyklopení všech nohou, bylo by přistání i tak příliš tvrdé, protože motory, z neznámého důvodu, neměly dostatečný tah, i když k němu dostaly příkaz. U následujícího letu tak dojde opět k úpravě celé zážehové sekvence. Na oficiálně potvrzenou příčinu výbuchu si ale budeme muset ještě počkat.

Předchozí prototypy SN8 a SN9 explodovaly již při přistávání, je tedy vidět pokrok i v tomto směru, i když samotné přistání zatím nebylo hlavním cílem testu. Uvidíme, jakou podívanou si pro nás připraví SpaceX při testu dalšího prototypu.

Celý záznam testu, včetně exploze:

Související obrázky:

Napsat komentář