TechnikaTechnologieVesmír

SpaceX je díky SN15 o krok blíže vesmírným letům!

Dechberoucí úspěch, i tak by se dal popsat let a následné hladké přistání prototypu z dílny SpaceX s názvem SN15. U nás proběhl přímý přenos 6. května krátce po půlnoci a naše redakce jej opět sledovala se zatajeným dechem. I když nebylo kvůli husté oblačnosti možné vidět vše, co bychom chtěli, o to zásadní nás ani mračna nepřipravila. Start i samotný let se obešel bez nejmenších komplikací, řízený pád prototypu byl přesný a hladký, ale to hlavní, na co pravděpodobně všichni pozorovatelé čekali, bylo impozantní a měkké dosednutí, bez poškození přistávacích nožiček. Mnozí zatajili dech krátce po dokončení manévrů, když se na spodní části lodi a přistávací plochy objevily plameny. Ty ale byly uhašeny a prototyp zůstal nedotčen, inženýři ze SpaceX tak mají celý stroj k detailnímu prozkoumání.

Vylepšená patnáctka

SN15 získala oproti předchozím verzím celou řadu vylepšení ve struktuře prototypu, avionice, řízení motorů Raptor i v samotném softwaru. A jak mnozí pozorovatelé doufali, rozhodně to bylo vidět. Další testy již jsou povolené americkým Federálním úřadem pro letectví (FAA), tak můžeme očekávat, že se brzy dočkáme dalšího letu, který SpaceX opět přiblíží k letům na naší přirozenou družici Měsíc a na planetu Mars.

Elon Musk vs Jeff Bezos?

Připomeňme si také, že před krátkou dobou byl pozastaven kontrakt od NASA v hodnotě necelé 3 miliardy amerických dolarů na podporu vývoje lodí Starship, které v rámci mise Artemis mají dopravit astronauty na Měsíc. Důvodem jsou protesty konkurenčních společností Blue Origin a Dynetics, tyto námitky nyní posuzuje příslušný úřad.  

Celý záznam letu:

Související obrázky:

Napsat komentář