Volný časZajímavosti z kraje

Stany plné bezdomovců, deky i rozbitá zásuvka. Čistá řeka Jizera se opět vydařila

Šestý ročník akce Čistá řeka Jizera, tradičně pořádaný neziskovou organizací Dolní Pojizeří z.ú., odstartoval v pátek 6. října. V Mladé Boleslavi na Krásné louce u loděnice ji zahájily děti ze 2. základní školy Mladá Boleslav a z anglické školky Vandrovka. Uklízelo se však na skoro celém toku Jizery. A to nejen v pátek, ale také v sobotu.

První přišly starší děti ze základní školy. Od pořadatele dostaly drobné občerstvení. Když všichni snědli připravené dobroty a zapili je pitím, které bylo také k dispozici, tak se mohlo jít uklízet.

Pytle, rukavice a pozor na jehly

Všichni od Dolního Pojizeří pořadatelů vyfasovali rukavice a pytle a upozornění, že se nesmí sahat na předměty jako jsou injekční stříkačky, případně je potřeba volat policii. Potom spolu s učiteli starší děti přešli přes lávku na druhý břeh Jizery a na Krásné louce, u loděnice, je vystřídaly děti z MŠ Vandrovka. I ony dostaly dobroty, menší rukavice s potiskem žabičky nebo autíčka a také značně menší pytle.

Kvíz pro milovníky seriálů: Jak znáte Zlatou labuť?

Školkové děti pak vyrazily po břehu na němž byla akce zahájena.
„Podívej, já mám nový botičky, s kožíškem, aby mi nebyla zima,“ volá jeden chlapeček a už se ohýbá pro odpadek: „Jééé cigareta, no fuj.“ „Tak dej odpadek pěkně do pytlíku,“ pobízí ho paní učitelka, která děti doprovází a dává pozor co sbírají. Těm, kteří nejsou tak úspěšní v hledání nečistot, je potom rozděluje. „Podívej, ty jich máš už hodně, nechceš něco dát ostatním,“ komentuje s úsměvem.

Spousta nepořádku

To na druhém břehu u starších dětí je smetí nepoměrně víc. V hůře přístupném terénu porostlém stromy a křovím pak deváťáci z Druhé ZŠ našli odpadky, které nebylo možné uklidit. „Vidíte tamhle pod stromama? To jsou stany plné bezdomovců, mají tam i kola a spoustu dalších věcí,“ komentují žáci. Ačkoli tyto věci v přírodě rozhodně neměly co dělat, uklidit je nebylo možné.

Kde vaří »Ferdinanda« a léčí u prince s tragickým osudem? Projeďte si Benešov vláčkem!

Přesto se kluci a holky postupně vrací s plnými velkými pytli odpadků. Jsou mezi nimi třeba i deky. U lávky přes Jizeru navíc čeká jedno hodně nehezké překvapení. „Hele papíry, jdeme tam. Hm, tak to ne, tam je bobek, tak to nesbírám,“ komentuje další odpad, který by v parku rozhodně být neměl, jeden starší žák.
Při letošní Čisté řece Jizeře bylo zprvu bylo velmi chladno, postupně se ale na oblohu vyšplhalo slunce, oteplilo se a akci doprovodilo pěkné počasí i dobrá nálada účastníků. A sbíralo se potom i v sobotu, kdy na břehy Jizery mohla vyrazit široká veřejnost. Často vyšli třeba zaměstnanci firem, nebo skauti. Účast byla hojná, přišlo více než dva tisíce lidí.

Související obrázky: