Zajímavosti z kraje

Pomůžete sportem? Honzík se vzácným syndromem potřebuje každou korunu

Memoriál Marka Koštíře bude letos pro Honzíka, který trpí takzvaným Westovým syndromem a těžkou formou epilepsie. Fotbal pro chlapce si můžete zahrát už tuto sobotu 24.6. do Dolního Bousova. Ovšem přijít a finančně přispět může i ten kdo sportem nevládne. O Nadačním fondu jsme si povídali v Michalem Kvapilem, který je součástí jeho týmu.

Jak vznikl Nadační fond Marka Koštíře?

Nadační fond vznikl vlastně hrozně spontánně, ale bylo to automatické. Při autonehodě nám zemřel náš velký kamarád Marek Koštíř. Já jsem společně s jeho rodinou a ostatními kamarády jmenovitě Filipem Štěrbou, Vaškem Rambouskem a Týnkou Vágnerovou chtěl zachovat odkaz na Máru. Zemřel v pouhých 25 letech a řekli jsme si, že chceme jeho odkaz spojený s dobrosrdečností zachovat.
Hodně málo lidí vědělo, jaké má srdce, ale bylo opravdu obří. Dokonce měl svůj bucket list, ve kterém byly cíle, jako je třeba nakrmit a obléct bezdomovce, přispívat pravidelně útulkům. Těch bodů tam bylo mnohem víc.
No a my jsme si řekli, že se každý rok pokusíme pomoci nějakému nemocnému dítěti a vylepšíme mu trochu život. Zjistili jsme, že pomáhat druhým nás naplňuje a že pod jménem Máry je to prostě krásný.
Nejde ale pouze o samotnou podporu dítěte, snažíme se šířit osvětu o nemoci, kterou dítě prodělává. Na Memoriál tak každý rok přijede lékař, který o tématu hovoří. Natáčíme ale také video, kde je detailně popsaný příběh dítěte společně s názory lékaře. 

Jak vybíráte ty, kterým pomáháte?

Nemocné děti vybíráme podle jednoduchého klíče. Sejde se nám mnoho tipů na děti, které bychom mohli podpořit. Proto nám je můžete stále posílat a třeba zrovna pro vámi navrženou osobu budeme vybírat peníze v příštím ročníku. 

Už za dva dny končí sbírka pro Milenku, chybí ještě 20 tisíc korun

 

Vychází vždy všechno tak jak si představujete?

Vždy se najdou určitě nějaké zádrhele třeba v podobě počasí, které nemusí vyjít. Ale většinou se vše povede, jak má. Hlavně lidi jsou neuvěřitelní a posílají hodně peněz. A o tom to je, o komunitě o tom vybrat co nejvíce finančních prostředků a pomoci rodině, která to potřebuje úplně nejvíce. Ve všech případech navíc zjišťujeme, že prostředky, které pro ně vybereme, jsou prakticky životně důležité.
Je zapotřebí, aby si všichni uvědomili, že Nadační fond Marka Koštíře je jedna velká komunita, jeden člověk bez ohledu na to, kolik peněz přispějeme, nebo jakou energii do toho vložíme. Vše je tento rok pro Honzíka a všichni sportovci, donátoři, organizátoři, partneři děláme fakt krásnou věci a zlepšujeme život.

 

Kolikátý ročník je ten letošní?

Letos jde neoficiálně o čtvrtý ročník, ale oficiálně o třetí. V rámci nultého ročníku jsme formát turnaje neměli úplně uchopený. Nevěděli jsme, pro koho peníze budeme přesně vybírat. O tu sbírku v rámci nultého ročníku ani zas tak nešlo. Šlo spíš o to, zavzpomínat na Máru při fotbale, který měl moc rád a který ho provázel takřka celý život. Nakonec jsme ale i tak vybrali 10 tisíc Kč, které jsme darovali dolnobousovské mládeži. Ten formát výběru peněz pro nemocné dítě přišel při prvníml ročníku. Na něj jsme měli trochu víc času.

Jak složitá je příprava memoriálu?

Příprava je opravdu složitá. Všichni to děláme bez nároku na jakýkoli honorář během naší práce a často to jde opravdu přes sílu. Ale nakonec jsme všichni rádi, že jsme do toho zase šli. Protože ten pocit udělat někoho šťastného, je k nezaplacení. Jsme také rádi, že máme podporu Nadačního fondu ŠKODA AUTO a sbírku od portálu Znesnáze21.

Video a další informace o Honzíkovi ZDE.

Marek Koštíř

Marek Koštíř byl nadějný fotbalista. Jeho život vyhasl na dálnici D10 při těžké autonehodě. V automobilu cestoval jako spolujezdec.

Související obrázky:

Napsat komentář