Volný časZajímavosti z kraje

Nemůžete za kulturou? Pozvěte ji k sobě

Připravil: Daniel Komarov

Těmito slovy začíná výzva k iniciativě oživených obecních rozhlasů.
Několik umělců spojených se souborem Cirk La Putyka se v sobotu 20. února rozjelo už podruhé z Prahy do čtyř světových stran.
V rámci projektu Kulturu nezastavíš, se kterou už na jaře loňského roku jezdili naproti divákům, upozorňují na nelehkou situaci živé kultury v této době. Hlavně pro ni ale hledají cestu napříč tomu, že jsou všechny kulturní zařízení zavřena.

Mezi 13. a 17. hodinou se napříč republikou rozeznělo zhruba 15 obecních rozhlasů vysíláním. K poslechu byla živá hudba, zpěv, ale i recitace, nebo pohádky pro děti. Herci, zpěváci ale i akrobaté zaplnili patnácti až dvacetiminutové bloky. Lidé se zastavovali na venkovních procházkách a otevírali okna, aby si pustili kus slova nebo písně až do obýváku. Hezké počasí vytáhlo spoustu lidí ven a celkový zásah byl veliký, pochvalovali si zástupci vedení úřadu v Roudnici nad Labem.

Jak to udělat, aby se takto rozezněl obecní rozhlas? Kulturní zástupci obcí nebo rovnou starostové po obdržené výzvě pozvou umělce na městský úřad a propůjčí svůj rozhlas.
“Je to asi to nejmenší co pro kulturu vůbec můžeme udělat” sdělil s díkem starosta Benátek nad Jizerou, pan Karel Bendl, který nás přivítal v nádherných prostorech městského úřadu, sídlícího na místním zámku.
Není to ale vždy tak růžové jak to vypadá. Někteří starostové nechtějí o použití rozhlasu mimo funkci informovanosti občanů ani slyšet.
Proto patří o to větší dík těm, kteří prostor pro umění nabídli a dali tak možnost lidem v sobotu po poledni zažít celkem nevšední zážitek.
S následujícími týdny, které lidé musí trávit povětšinou zavřeni doma, doufám, že podobných iniciativ bude přibývat.

Celá akce není realizována za účelem nějakého protestu proti vládním nařízením. Poukazuje pouze na paralýzu kultury, kulturních zařízení a kulturního průmyslu. V neposlední řadě na absenci kultury ve společnosti.

Umělci rozezněli obecní rozhlasy / foto: Jiří Šeda

Obrázek 1 z 3

Umělci rozezněli obecní rozhlasy / foto: Jiří Šeda

Související obrázky:

Napsat komentář