Zajímavosti z kraje

Nakoukněte do botanické zahrady v Praze on-line

V těchto dnech kvetou v Botanické zahradě Praha krásné a úžasné orchideje Phalaenopsis schilleriana, které pochází z tropického lesa na filipínském ostrově Luzon a mnohé další. Každým rokem pořádaná výstava orchidejí se vzhledem k epidemiologické situaci přesouvá až na podzimní měsíce, aby mohla tuto krásu obdivovat i veřejnost, rozhodli se v Botanické zahradě Praha na svém YouTube kanálu založit nový seriál věnovaný právě orchidejím. Prvním dílem vás provede kurátorka tropických rostlin Romana Rybková spolu s moderátorem Tomášem Sadílkem a věnovaný je orchidejím Dendrobium speciosum, Dendrobium tetragonum a jejich kříženci.

Orchideje s kurátorkou – Dendrobium speciosum

 

Pokud chcete zahradu podpořit i v době, kdy není veřejnosti přístupná, můžete tak učinit zakoupením vstupenky na některou z přednášek, které zahrada každým rokem pořádá. Tyto přednášky probíhají každý čtvrtek a to do 18.března. Vstupenka na přednášku stojí 100 korun a zakoupením získáte nejen možnost připojit se na vybranou přednášku, ale také jednorázový vstup do venkovních expozic, který platí 30 dní od chvíle, kdy se botanická zahrada opět otevře veřejnosti. Veškeré informace naleznete zde.

Témata nadcházejících přednášek:

25.2. – Rostliny v bitevní vřavě – šípové jedy apod.
PharmDr. Jan Martin, Ph.D.
Přednáška o rostlinách, jejichž jed se používal v boji s nepřítelem, a které rostliny naopak léčila zranění.

4.3. – Jak orchideje lákají opylovače
RNDr. Jan Ponert
Jak si orchideje zaručí přenesení pilu z jedné rostliny na druhou? Některé druhy orchidejí za to opylovače odmění, jiné je ale oklamávají. Toto a mnohem více se dozvíte v přednášce.

11.3. – Vybrané druhy dřevin Apalačského pohoří
Bc. Tomáš Vencálek
Botanická zahrada Praha uspořádala v říjnu roku 2019 expedici do Apalačského pohoří, které se nachází ve východní části Spojených států Amerických. Přednáška pojednává primárně o dřevinách z těchto končin.

18.3. – Jedovatá odysea aneb Nejzajímavější jedovaté rostliny z Botanické zahrady Praha
Mgr. Jarmila Skružná, Ing. Klára Lorencová
Přednáška, která uvádí celoroční téma jedovatých rostlin v naší přírodě i zahradách.

Související obrázky:

Napsat komentář